Pentel Tradio Stylo Dolmakalem(imsi)

20
272
Scroll down to read in English
Herkese keyifli ve güzel pazartesiler diliyorum!
Pentel Tradio, keçe uca sahip olmasına rağmen Pentel’in dolmakalem olarak nitelendirdiği bir kalem. Bu kalemin ucu oldukça şahsına münhasır ve yumuşak ve sert taraflarıyla ince ya da kalın çizgilere olanak sağlıyor.
Tradio, 7 gövde rengi ile geliyor. Ancak ben alırken yalnızca mavi ve bronz arasında seçim yapmam gerektiği için bronz olanı almıştım. Gövdenin malzeme kalitesi oldukça tatmin edici. Preppy’lerdeki kırıldı – kırılacak hissini kesinlikle yaşatmıyor.
Kalemin transparan bir tutma yeri ve kapağında ucu görebilmeniz için minik bir penceresi mevcut. Pentel’in aynı gövdede bir de geleneksel anlamda dolmakalemi olduğunu düşününce, doğru kalemi seçtiğinizden emin olabilmeniz için güzel bir yöntem.
Gövdeyi çevirerek açtığınızda, mürekkep haznesini görebilirsiniz. Mürekkebi bitirdiğinizde, yukarıdaki fotoğrafta görülen iç kısmı yeniden alabilir ve kalemi kullanmaya devam edebilirsiniz. Siyah, kırmızı ve mavi renkte yedekler mevcut.
Yukarıda belirttiğim gibi, kalemi elinizde saat yönüne ya da tersine çevirmek suretiyle, çizgi genişliğini ayarlayabilirsiniz.
Artıları:
+ Islak yazan bir kalem. Bu açıdan dolmakaleme benzerlik gösteriyor ve dolmakalem kullanamayacağınız durumlarda, mesela uçakla seyahat edecekseniz ve herhangi bir akma riski almak istemiyorsanız dolmakalem yerine ikame edilebilir.
+ Farklı çizgi genişlikleri sağlıyor.
+ Ucuz (10 USD civarında)
+ Yedekleri mevcut (3-4 USD civarında)
+ Hafif ve kullanışlı
+ Sağlam gövde malzemesi
Eksileri:
– Ucunun çok kuvvetli bir kokusu var (ahır gibi)
– Dolmakalem değil (Bir Alex değil)
CONTINUE to READ in ENGLISH

I wish a happy Monday to everyone!

Pentel Tradio is a pen from Pentel which is referred as a fountain pen although its felt tip. This pen has a unique nib type, which allows you to create thinner or thicker lines with soft and hard edges.
It comes with 7 different barrel types but when I bought it my only option was blue and bronze so I choosed bronze one. Material of the body is quite satisfaying. You don’t get the feel about cracking the pen as you may feel in Preppy’s.
Tradio has a transparent grip section and a little window to indicate the nib (or tip) on the cap. Pentel has also a traditional fountain pen with same body, so it helps you to choose the right pen.

 

When you unscrew the body, you can see the ink barrel. So when the ink has finished you can refill the pen with buying the inner section including the nib. Refills are also available in different colors such as black, blue and red.
As told, lines can be variated by rolling the pen clockwise or anti-clockwise.

 

Pros:
+ It is a wet pen (which resembles a fountain pen) and can be a substitute for a fountain pen when for example you have a plane trip and you don’t want to take any risk of leakage.
+ It provides line variation
+ It is cheap (about 10 USD)
+ Refillable (3-4 USD)
+ Lightweight and convenient
+ Solid body material
Cons:
– Tip has a strong smell (like a barn)
– It is not a fountain pen 🙂

 

20 YORUMLAR

 1. How odd, the Pentel Tradio I've seen online is a fountain pen, at least looks like it from pics. In fact, there's a $5 version that I was considering getting as a gift for my "besties" to introduce them to fountain pens (it's cute, cheap and uses international cartridges).

 2. Merhabalar,
  Cok hos bir kalem. Gule gule kullanin. Bir yazinizda gormustum StationaryArt.com dan bahsediyordunuz. Tekrar bulamadim o yaziyi. Websitesine girdim, kalemler cok cesitli olmasa da fiyatlari cok iyi. Servisten memnun kaldiniz mi? Bir de dolmakalem aldiginiz baska site var mi acaba (US ya da Canada)?
  Tesekkuler,
  Ece

  • Merhabalar,

   Stationary Art güzel lakin shippingi genelde çok yüksek oluyor. Ben iki kere sipariş verdim. İkisinde de 3 hafta civarında siparişlerim elime ulaştı. Bu aralar, İngiltere'deki sitelerden sipariş veriyorum. Genelde 7-10 gün arasında elimde oluyor siparişlerim. Cultpens.com ile thewritingdesk.co.uk'i kullanıyorum.

   Amerika'da ise Goulet Pens'ten çok memnunum.

 3. Bu kalemi yıllar önce kullandım lakin bittikten sonra yenisini bulamamıştım. Kullandığım ilk "kullan at" kalemlerdendi. Benim için hoş bir nostalji oldu çünkü yakın çevremdeki kırtasiyelerde hâlâ bu kalemi bulamıyorum. Gel gelelim uçakta mürekkep akıtma performansı diğer pek çok kalemle eş değer. Beyaz gömlekte şirin bir mavi lekeye neden olmuştu. Pentel'i unutmuştum açıkçası. Sayenizde yeniden hatırladım ve peşine düşeceğim…

  • Merhabalar,

   Ben kalemi İstiklal Caddesi Galatasaray yokuşu üzerindeki Mektup Kırtasiye'den almıştım.

   Uçak ve dolmakalem ilişkisine gelince. Sanırım tamamen kabin basıncı ayarlamasıyla ilgili bir durum. Geçenlerde denemek için bir iki kere dolmakalemle bindim ve hatta uçuş boyunca da yazıp durdum. Bana mısın demedi. Ama aynı uçuşta kulağım da ağrımadı ya da tıkanmadı mesela.

  • Ben de uçakta dolmakalem kullandım ve akma yapmadı. Fakat hem elbagajında hem de normal bagajda yer alan mürekkeplerimden bazıları şişelerinden kusmuş.

  • Oyy fenaymış.Bunu engellemek için bir kaç yöntemi bir arada kullanıyorum ben.

   1- Şişeleri ağzına kadar doldurmuyorum. Ağzına kadar doluysa birazcık döküyorum.

   2- Ağızlarını sıkıca kapattıktan sonra elektrik bantı ile bantlıyorum.

   3- Bununla da yetinmeyip önce streç filmle sarıyorum. Sonra da kilitli torbaya koyuyorum.

   4- Bavul içerisinde çok sıkı duracakları bir şekilde yerleştiriyorum.

   Umarım sizin de işinize yarar.

  • Ben de plastik torbalara sarıp kiliti poşetele taşıyorum mürekkepleri
   ama sizin kadar önlem almıyorum, elektrik bandı kullanmak zekice geldi bu arada.

   Yalnız kusan şişeler en yoğun kullandıklarımdı, ağzına kadar dolu olsalar zaten içinde hava olmayacağı için veya az hava olacağı için sıkıntı oluşmaz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.