Pilot Kaküno Fountain Pen Review / Pilot Kaküno Dolmakalem Incelemesi

33
613
Scroll down to read in English
Kaküno, Pilot’un yakın zamanda çıkan daha çok çocuk-genç diyebileceğimiz kitleyi hedef alan kalemi. Aslında çocuk ve genç kalemi diyoruz ama etrafımda bu kalemi alan ve severek kullanan pek çok yetişkin var. Sanırım hepimizin içinde küçük bir çocuk gizli. Ya da belki renkli şeyleri daha çok seviyoruz. Kalemimiz yukarıdaki gibi bir kutuda geliyor. Gövde koyu gri, kapaklar ise, yeşilden pembeye değişen renklerde. Hatta sanırım yakın zamanda soft denilen yumuşak tonlarda kapak renkleri geldi. Kutuda dönüştürücü yok, yalnızca pilot kartuş var. Ancak elinizde mevcutsa Con-50 ve Con-70 dönüştürücüleri bu kalemde kullanabilirsiniz. 
Kutuyu tasarlarken kapağı gövdeye takmadan sergilemelerinin bir sebebi de, ucun üzerindeki gülümseyen suratı göstermek sanırım. Bu ucun üzerinde kocaman gülümseyen bir surat var ve bu aşırı ciddi dolmakalem dünyasının içinde bizi biraz eğlenceye davet ediyor. Ucumuz bildiğimiz Pilot Prera ucu ve damağı. Bilmiyorum, iki adet prera sahibi olarak, sanırım farklı bir uç olsaydı daha mutlu olabilirdim. 
Kapakta klips mevcut olmadığından kalemin yuvarlanmaması için ufak bir çıkıntı eklemişler. Göze batmayan ama işlevsel bir ayrıntı. Kapak “tık” diye oturuyor. Ayrıca koyu gri gövde opak yapıdayken, tutma yeri ve besleme kanalı şeffaf gri yapılmış. Böylece damağa kadar uzanan mürekkebi görebiliyoruz.  
Ben bu kalemi, çok canlı ve tatlı bir pembe olan Caran d’Ache Sunset ile kullandım. Oldukça da memnun kaldım. Ancak medium ucun fine gibi yazdığını hatırlatmakta fayda var ve maalesef bu kalemde broad uç seçeneği mevcut değil. 
Boyut olarak ise Lamy Safari’den azıcık kısa kalıyor. Fiyatı İngiltere sitelerinde 12 GBP, Amerika sitelerinde 16,5 USD civarında. Başlangıç kalemi olarak değerlendirilebilir. Küçük çocuklar, gençler ve içinde bir yerde küçük bir çocuk barındıranlar için tavsiye edebilirim. (Merak edenler için, bu kalem henüz ülkemize gelmedi, gelip gelmeyeceği de meçhul)
Siz nasıl buldunuz?
Sevgiler,
Zeynep Ruhumçocuk
CONTINUE to READ in ENGLISH

Kaküno is Pilot’s recently released pen targeted the kids and the young pen users. Actually I am not sure whether to call it a kids pen because I have many adult friends pleasantly using this pen. Maybe we all have a living kid inside or we like colorful things. The pen comes within this box. Body is dark grey and caps are ranging from green to pink. There is no converter in the box, it comes with a pilot cartridge. However, if you have Con-50 or Con-70 converters beforehand, you can use with Kaküno. 
I think the reason why they demonstrated the cap apart from the body while designing the box is to show that big smiley on the nib. There is huge smiley on the nib and it invites us to the fun in this quite serious fountain pen world. Apart from that, the nib and the feed is same with a Pilot Prera. As a two proud Prera owner, I would be happier if it came with a different nib. 
Since there is no clips at the cap, they added a small rim (? I am not sure if it is the right word) to the cap. Very unnoticeable but very functional detail. Cap clicks on to the body. Besides, as the body is opaque grey, the grip section is translucent so you can see the ink going through the feed and nib.
I used this pen with a very nice and vibrant pink, Caran d’Ache Sunset and I liked it. However, I have to remind you that medium writes like a fine and there is no broad option on this pen. 
About the sizes, Kaküno is a bit shorter than Lamy Safari. The price is around 12 GBP at UK websites and around 16,5 USD at American websites. It can be thought as a beginner pen. I can recommend it for kids, for youngs and for those who have a small child inside. 
Did you like it?
Cheers,
Zeynep Achildinside

33 YORUMLAR

 1. Ülkemizde tahmin ediyorum 2005 veya 2006 yılından beri ilk öğretimde el yazısı zorunlu olarak öğretiliyor. Sadece türkçe dersinde değil tüm derslerde çocuklar el yazısı ile yazıyor. Bazı otoriteler bunun yanlış olduğunu düşünse de birçok avrupa ülkesinde uygulanıyor. Beynin sol tarafının analitik düşünme merkezinin el yazısı kullananlarda daha aktif olduğu bilimsel bir gerçek artık.
  Ayrıca teknolojinin gelişmesine inat dolma kaleme ve el yazısına olan ilgi her geçen gün artıyor. Bu bağlamda çocuklara hitap eden bir dolma kalem olması çok anlamlı ve gerekli diye düşünüyorum.
  Tasarımını da çok beğendim. En kısa zamanda bir adet edinmek istiyorum.

  • Erhan Bey çok haklısınız. El yazısı öğretimini ben de savunuyorum ilköğretimde. Çünkü sonradan geçiş mümkün olmuyor. Ucube gibi oluyor yazılarımız. Dolmakalem de kullandırılmalı. Ancak ufak bir fark var arada. Japon alfabesinin karakterleri çok karmaşık, bu yüzden mutlaka ince uçlu kalem kullanıyorlar. Oysa bizde çocuklara yönelik kalemler biraz daha kalın uçlu olsa daha güzel olur.

   Dediğim gibi, bu kalem sadece çocuklar için değil, yetişkinler de keyifle kullanabilir.

   Sevgiler

  • Çocuklarımza el yazısı öğretiyoruz fakat bunu destekleyici birşey yapmamakla kalmayıp üstüne ortaokula geçtiklerinde tümden bıraktırıyoruz.
   Ayrıca çocuklarımızın takip edebileceği el yazısıyla çıkan bir gazete dergi vs olmadıgından el yazısına olan ilgilerini kaybettikleri gibi normal yazıları da maalesef iğrenç olarak kalıyor.
   Tamamen sistemin hatası denilebilir yani.

  • Maalesef durum böyle. Ama sistem kötüyken de üzerimize düşeni yapmamız lazım. Ben mümkün mertebe etrafımdaki çocuklara dolmakalem hediye etmeye çalışıyorum ama bazen anne babalar bile razı olmuyor bu duruma, etraf mürekkep olacak diye…

  • Çok teşekkürler inceleme için emeğinize sağlık;
   Çocukların kullanımına uygun kalemler üzerine konuşmak için güzel bir vesile olduğundan bu incelemeyi görünce çok sevindim.

   Benim gözlemlediğim kadarıyla minikler (ilkokul) için dolmakalem tasarımında bazı önemli hususlar var;
   -Yazım kalitesi
   -İnce olmayan uç
   -İnce ve konforlu tutma yeri
   -Boyuna asabilmek için ip geçecek delik

   Bu bakımdan en uygun kalem hangisi olabilir tavsiyeniz olur mu?

  • Ben teşekkür ederim. Çocuklara bu sevgiyi aşılamak çok önemli.

   Benim bu konuda tavsiye edeceğim 3 kalem var, en azından ilk etapta aklıma ilk gelenler bunlar:

   – Lamy Nexx (asma yeri var, renkli, dayanıklı, hafif, broad uç seçeneği var)
   – Lamy ABC (asma yeri yok ama isim yazma yeri var, dayanıklı, hafif, broad uç seçeneği var)
   – Bruynzeel My Grip http://www.banasikcayaz.com/2012/08/bruynzeel-my-grip-fountain-pen.html (asma yeri yok, sevimli, eğlenceli, dayanıklı)
   – Pelikano http://www.banasikcayaz.com/2012/09/pelikan-pelikano-giveaway-pelikan.html (Asma yeri yok, renkli, dayanıklı, hafif ve ucu medium olmasına rağmen kalın)

   Aslında tutma yerinin inceliğinden ziyade, çocukları doğru tutuşa yönelendirmesi gerekli diye düşünüyorum.

 2. Zeynep Hanım, Pilot Prera ile aynı uca sahip olduğundan emin miyiz? Aynı sitede Kaküno 16,5 dolar iken Prera 49,5 dolar.

  78G ile aynı uca sahip deseydiniz kabullenmesi daha kolay olacaktı benim için. 🙂

  • Hem Prera hem Metropolitan'ı kullandım. Şu an elimde ikisi de yok ama aynı uç olduklarını sanmıyorum. Kesin bilgi mi bu?
   Prera daha pürüzsüz, daha fazla açıya cevap veren, gerçekten parasının hakkını veren bir kalem. Bendeki Metro için bunları söyleyemem. (O da kendi çapında iyi ama)

  • Damakları aynı, şekilleri aynı (üstündeki desenleri saymazsak), birbirlerine takılabiliyorlar. Şöyle bir şey olabilir elbette, Prera bir üst segmentte olduğundan ona daha iyi kalite kontrol yapıyorlardır vs. ama şekil şemal her şey aynı. Fotoğraf makinam olmadığından çekemedim.

 3. Bought two of them, one fine one medium. Much preferred over the one Lamy I had which I since have sold. It is hard to beat any Pilot pen and the price for the quality is outstanding. I was trying to think of what to call the thing you referred to as a rim. Were you referring to the small plastic protuberance on the cap, which keeps it from rolling off the desk? Maybe a knob or nipple?

 4. El yazısı, maaalesef, biz öğretmenlerin başının belası. Yukarıda bir arkadaşında belirttiği gibi 2005 yılından bu yana mecburi bir uygulama. Şu zor zamanlarda, şayet başıma bir şey gelmeyecekse birkaç şey söylemek isterim:

  Üzülerek belirtmeliyim ki çocukların tamamına yakını el yazısı ile YAZAMIYOR, yazmak istemiyor, bunu bir eziyet olarak görüyor (ben 10-14 yaş arası çocuklardan sorumlu Türkçe öğretmeniyim).

  Eğitime el yazısı zorunluluğu ilk getirildiğinde, sadece 1. sınıflara değil, aynı yıl içinde 1 ila 8. sınıfların tamamına getirildi. Fakat, mesela 6, 7, 8. sınıflar bu yazıyı bilmiyor; birden, el yazısıyla yazacaksınız denince bu çocuklar "el yazımsı" bir şeyle yazmaya başladılar. Sonuç: Tam Türk işi…

  Çok zorlandık, ama sabrettik. Dedik ki mini mini birler, yani yazmaya el yazısı ile başlayanlar 6'ya geldiklerinde rahatlayacağız. Çünkü onlar sonradan değil, en başından öğrendiler. Netice itibariyle o çocuklar 6'ya geldiler ve bir de baktık ki değişen hiçbir şey yok; onlar da yazamıyor ve yazmak istemiyor.

  Çocukları serbest bırakan öğretmen arkadaşlar müfettişlerle papaz oldular. El yazısına taraf olan ben ise öğrenci nezdinde "günah keçisi" oldum, zira, özellikle sayısal derslerin öğretmenleri el yazısını hiç takmıyorlar bile. Müfettişler de onlara bu yönde soru sormuyor, sorgulanan tek öğretmen Türkçe öğretmeni. Çocuğu el yazısına mecbur bırakan da benmişim gibi bir algı oluştu ve adım "şekilci"ye çıktı (umrumda bile değil:) ).

  Sorunun en belalı kısmı sınav kağıtlarında ortaya çıkıyor. Yazılanları okuyamadığım için puan veremiyorum. Kağıdın sahibi olan öğrenciye okutayım diyorum, ama o da yazdığını okuyamıyor… Eee, nasıl puan vereceğim? Gel çık işin içinden…

  Gördüğüm en saçma olay şu: Çocuk kelimeye başlıyor, ortadaki noktalı harfe geldiğinde elini kaldırıp, noktayı koyup kelimeye kaldığı yerden devam ediyor. Demek ki kelimeyi bir seferde, elini kaldırmadan yazması ve noktaları en son koyması gerektiğini öğretmemişler zamanında.
  Sorun büyük, zira, çocuğun öğretmenleri de el yazısı bilmiyor. Kimse imza atmayı bilmiyor, imzada ad soyadın okunması gerektiğini, anlamsız zigzag çizgilerin imza olmayacağını söyleyince buna inanmıyor. Çünkü bunun ana babası da imza atamıyor. Çünkü kimse hayatında gerçek imza görmemiş. Çıkarıp Türk parasındaki MB başkan ve yardımcısının imzasını gösterince "hımm" diyorlar. Hadi yeni bir imza dene şimdi deyince, yine başlıyor zigzaglar…

  Dolma kalemi gören öğretmen "Yıl olmuş 2014, hâlâ dolma kalem mi kullanıyorsun?" diyor. Kalemin fiyatını soran matematikçiye 50-60 TL olduğunu söylüyorum(Safari), cebinden iğne uçlu kalemi çıkarıp "5 kââda almayanı dövüyorlar!" diyor sırıtarak. Kaleme 5 kââttan fazla vermeye yanaşmayan o matematikçi geçen gün Ayfon bilmem kaç aldı, her tenefüs Kendi Kraş oynuyor ve 146. levılda takılmış, acıdım adama :))

  Ama sevindiğim konu şu ki 5 ve 6'larda benden görerek dolma kalem alan birçok öğrenci var, kullanırken kendilerini farklı hissediyorlar. Geçen gün bir tanesi bana Scrikss almış, çok sevindim.

  Uzun oldu biraz ama ya gidip bir kuyuya bağıracaktım ya da uygun bir yere yazacaktım, size kısmetmiş. Şehirde kuyu da yok ayrıca…

  Sabrınız için teşekkür ederim.

  • Estagfurullah İlkercim, bu blog kalem kağıt olduğu kadar el yazısı üzerine elbette ve bunları konuşmalıyız.

   Şimdi eğitimde pek çok sıkıntılarımız var. Bunlardan bir tanesi de öğretmenlerin kalitesi ve yetiştirilme tarzı. Ailesinde annesi ve kardeşi dahil çok sayıda öğretmen olan bir insan olarak bunu söylüyorum lütfen kimse bana kızmasın. Annem Gazi İngilizce mezunu, Kardeşim de Gazi Türkçe öğretmenliği ama mesela bir kuzenim öğretmenlik mezunu olmadan öğretmen olanlardan ve ilkokul öğretmeni oldu. Şimdi bu insan 15 sene önce ufak bir pedagojik formasyonla öğretmen oluyor. Sonra 3-5 sene önce gelip, artık el yazısı yazdıracaksınız diyorsun. El yazısında tek olay harflerin birbirine nasıl bağlandığı değil elbette, senin de dediğin gibi birinin çocuklara o noktaları, t'lerin çizgilerini sonradan koymaları gerektiğini de anlatması lazım. Ama öğretmen bunu bilmiyor çünkü o da el yazısı ile yazmıyor. Ama gerçekten ilkokuldan itibaren el yazısı öğrenen çocukların ortaokula geldiklerinde hala yazamıyor olmaları çok üzücü.

   Tabi öğretmenlerin de dolmakalem kullanmaması ve kullanılmasına da sıcak bakmaması ayrı bir dert. Her hafta 5 lira verip yeni bir iğne uçlu kalem alıyor. Biz uzun vadeli düşünebilen insanlar değiliz maalesef.

   Ama yine de umutluyum. Kardeşim de öğrencileri mürekkeple, dolmakalemle tanıştırmaya çalışıyor sürekli. Ne kadar başarılı oluruz bilmiyorum ama deniz yıldızı hikayesi gibi. Bir deniz yıldızını kurtarsak kardır. Özellikle, lisede hediye gelen tek bir dolmakalemle başladığımı düşünürseniz.

   Konuşalım, tartışalım, daha iyi olması için neler yapılabilir bunları ortaya koyalım. Bu blog iki senede benim tahmin etmediğim bir yere geldi. Şu tartışmadan da Milli Eğitimle, Avrupa Birliği ile yapılacak bir proje çıkma ihtimali az değil. Bunu yapacak olanlar biziz.

   Sevgiler

  • Dolmakalem sevgisi oldukça bulaşıcı, bizzat yaşadım.. o yüzden naçizane tavsiyem; dalga geçmeye çalışan arkadaşlara kaleminizi denettirmeniz.

   ofiste birlikte çalıştığım 10 arkadaşın tamamı 3 ay öncesine kadar promosyon/kullan at ya da basmalı kurşun kalemler kullanırken şuan ; 4'ü aktif kullanıcı (başka kalem kullanmıyorlar), 3'ü sempatizan (yakındır), 3'ü tepkisiz.. ve enteresan olan sonradan aktif kullanıcı olanların pekçoğu başta uzak duran, uğraşmak istemem diyen kişiler. biraz eşeledikten sonra hepsinin babasından dedesinden kalma, evde sandık içinde ya da çekmecelerde atılan kalemleri olduğunu öğreniyorsunuz. farklı kalemleri denedikçe yüzler gülüyor, farklı mürekkepleri gördükçe ilgiler artıyor.. ve sonunda şikayet.. bu tükenmezlerle artık yazamıyorum, sana vereyim ihtiyacı olan varsa dağıtırsın.. arta kalan.. üzgün tükenmezler, kızgın iğne uçlular 🙂

  • Kendi kraş örneği çok vurucu olmuş. 🙂

   Ne güzel anlatmışsınız, konu ile ilgili her şey özetlenmiş. Merak ettiğim bir şey var İlker Bey:

   Çocuklar el yazısını kurşun kalemle mi yazmaya çalışıyorlar? Eğer öyleyse el yazısından nefret etmeleri doğal, değil mi?

  • Bende bir sınıf öğretmeni olarak(atanmamışından tabi ki) el yazısı konusunda üzerimize çok şeyin düştüğünü bilmekle birlikte tüm öğretmen arkadaşların ortak bir işbirliğiyle çocuklarımıza özel bir yazı tipi olan el yazısını kazandırmak için uğraşması gerektiğini düşünüyorum.Ama herşeyde olduğu gibi el yazısı da göstermelik kalıyor kalıcı olmasıyla ilgilenilmiyor..
   Dolmakalem dediğiniz gibi sanki bir boş uğraşmış da çocuk gibi boşuna uğraşılan birşeymiş gibi görülüyor.Yetişkin insanlardan saygı duyması gerektiğini bilmeyenler çıkabiliyor karşımıza.

  • @Hardy,

   Zaten genelde bu mikrobu herkese bulaştırmak istediğimizden, tüm doğumgünleri vs gibi özel günler dolmakalem hediyesiyle sonuçlanıyor. Şimdiye kadar kaç kişiye Lamy hediye ettim, hatırlamıyorum açıkçası. Bence en azından "deneklerin" bir kısmında işe yarıyor. Ama diğer çoğu kişi, zaten yazmıyor olduğundan kalemi kurutuyorlar.

   Üzülüyoruz 🙁

  • Fehim ve Emre size birlikte cevap vereyim.

   Şimdi gerçekten el yazısını öğretmek için öğretmenlere çok şey düşüyor. Bir kere öğretmenin de el yazısı yazması lazım. Yapmadığın şeyi çocuklara öğretmek zor. İkincisi Fehim'in de dediği gibi, kurşun kalemle, özellikle o HB'leri düşünüyorum, el yazısı yazmak çok zor. Bir şekilde dolmakalem alışkanlığı kazandırmak lazım.

  • öğretmenlerimizin birçoğu el yazısı yazıyor aslında ama özendirici olmuyor.Herhangi birşeymiş gibi görmektense üstüne düşülse kıymetli olduğu söylense anlatılsa eminim daha fazla dikkat edilerek yazılacaktır.
   Kurşun kalemlerle çok zor el yazısı yazmak bende katılıyorum size.Ama daha önce bahsetmiştiniz sıra batar çocuk batar bir de bununla mı uğraşalım düşünceleri yüzünden dolmakalem kullanılmayışı el yazısının ne kadar keyifli olduğunun anlaşılamamasına neden oluyor.

  • Evet ama her şey yazım kalitesi değil, mesela geçenlerde bir kalem vardı, ucu çok güzel ama o kadar ağır ki, iki satırdan fazla yazarsam kas yapıyorum 🙂 Malzemenin dayanıklılığı, elimize oturması, ağırlığı, kapağının iyi kapanıp kapanmaması… Hepsini bir bütün olarak görmek lazım.

  • ["reply" yerine "add comment"e basıp bütünlüğü bozmuşum, affedersiniz. 🙁 ]

   peki diğer unsurları da ilave edip değerlendirdiğimizde Prera hala gereğinden fazla pahalı değil mi sizce?

  • Ben Prera aldığımda kendisi 30 dolardı. 30 dolar için Lamy muadili güzel bir kalem. Kapağı muhteşem, eyedropper yapılabiliyor. Plumix ucu takınca kaligrafi kalemi oluyor. Ama sanırım şu anda fiyatları daha yüksek. Mesela bu noktada, Montblanc neden bu kadar pahalı da diyebiliriz 🙂

  • Fehim Bey, yukarıda bir soru sormuşsunuz. Şöyle söyleyeyim: İlkokul 1-2'de filan, çocuğun kurşun kalemden başka kalem kullanılmasına izin verilmiyor bildiğim kadarıyla. Zira, kurşun kalemi açmak kolaydır, küçük parçalar içermediği için risk oluşturmaz, bozulma sorunu yok…

   Çocuk bana eskiden 6. sınıfa geçince geliyordu, iki senedir 4+4+4 sistemine geçtiğimiz için artık 5. sınıftan itibaren giriyorum derslerine. Kalem konusunda hiçbir kuralım yok, öğrenci tamamen özgür. Fakat, yanlışların silinip düzeltilebilmesine imkan verdiği için öğrenci genelde kurşun kalem kullanır. Sadece başlıklarda renkli kalemler, tükenmezler, pilotlar kullanıyorlar.

   Erkek çocuklar daha çok ilgi duyuyor dolma kaleme. Kızlar ise rengarenk kalemleri sevdiği için ve okul çevresindeki kırtasiyelerde kırmızı, mavi ve siyah dışında mürekkep bulma imkanı olmadığı için dolma kaleme genelde sıcak bakmıyorlar. Abartmıyorum, iki büyük kalem kutusuyla okula gelen kızlar var. İçinde bir tane kurşun kalem varsa 40 tane de değişik renkte keçeli kalem, iğne uçlu filan var. 🙂 Bunlar büyüyünce 40 değişik renkte ayakkabı alıyor işte. 🙂

   Selamlar,
   İlker

 5. Dolma kalemlerle ilgilenmeye başladığımdan beri blogunuzu en başından beri okumaya başladım. Yorumlar dahil her şeyi okuyorum. Bir sürü şey not aldım. Şu anda Japonya'da yaşıyorum amacım buradan dönmeden bana burayı hatırlatacak özel bir dolma kalemle dönmekti. Ama bir yandan da güzel yazı çalışması yapmak istiyordum. Eşim de dün bana pilot kaküno' hediye edince hemen blogunuza koştum. Bu kalem çocuklara/gençlere yönelik olduğu için blogta yer vereceğinizi ummuyordum. Yazıyı okuyunca çok sevindim, bilgilendim. Çok şeyler öğreniyorum. Emeklerinize sağlık, teşekkür etmek istedim. Sevgiler.

  • Merhabalar Yeraz,

   Öncelikle bu güzel yorumunuz için teşekkür ederim. Japonya'da yaşıyorsanız siz dolmakalemlerin menbaında sayılırsınız bir nevi. Kaküno'nuzla güzel günler geçirin inşallah. Çok tatlı, çok sevimli bir kalem kendisi…

   Sevgiler

 6. bugun sırkecı den aldım yazımı zaten pılot kalıtesı ama tasarımı benı etkıledı bıraz kullanayım sonra kızıma verırım dedım t.turan

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.