Quill Dolmakalem İncelemesi

29
194
Bugün size çok sık rastlayamayacağınız bir dolmakalemi tanıtmak istiyorum. Ankara’daki eski bir kırtasiyede görene kadar, ben de böyle bir markadan ve bu güzel kalemden haberdar değildim. 70’ler civarında üretildiğini tahmin ettiğim bu kalem, içinde kullanma klavuzu, beş kartuşu, bir adet dönüştücüsü (kutuda boş görünen yerde dönüştürücüsü mevcuttu) ile birlikte şık bir kutu içerisinde geliyor.
Adını, en ilkel yazım aracı olan tüy kalemlerden alan bu marka, klipsini de tüy şeklinde yaparak kaleme oldukça zarif bir dokunuşta bulunmuş. Ayrıca klipsteki ince işçiliğe de dikkatinizi çekerim.
Kalem oldukça zarif, ince hatta belki çokca feminen. Ancak bu benim kalemi sedefli beyaz olarak tercih etmemden de kaynaklanmış olabilir. Lacivert ve siyahında bu kadar feminen durmadığını rahatlıkla söyleyebilirim.
Kalemin üzerindeki uç altın kaplama ve Cross Century I’in ucuna epeyce benziyor. Bu kaleme yakışan, gövdesiyle uyumlu bir uç. Kapak üzerinde de, hangi materyalden olduğunu bilmediğim şık bir tac mücevheri bulunuyor.
Aradan geçen bunca yıla rağmen, kalem kutudan çıktığı haliyle sorunsuz, sıkıntısız, güzel bir yazım deneyimi sağlıyor. Ben kendisini sevdim, siz nasıl buldunuz?
Sevgiler,
Zeynep Tüykalem,

29 YORUMLAR

 1. Merhaba
  Nasılsınız?
  Eski üretim kalemler beni herzaman heyecanlandırır nedense.O dönem kalemler sanki daha kaliteli üretilmiş gibi gelir.Nasıl eski eserleri şimdiki teknoloji ile aynı ustalıkla yapamıyorsak o dönem kalemlerinde de ustanın ruhundan kaleme kattığı bir gizem var gibi gelir herzaman..
  Not:Şimdiden Bayramınızı da tebrik ederim.Saygılarımla

 2. Sheaffer Taranis alsaydım soracaktım size beyaz çok mu feminen görünüyor diye. (Gerçi kalem uç yapısından dolayı zaten feminen geldi gözüme)

  Pazartesi günü kırtasiyeci bir arkadaşın deposunda eskiden kalma dolmakalem bulduk, iki scrikss, bir pelikan ve bir parkere kondum. Ancak fiyatlandırmada sorun yaşıyoruz, arkadaş ben dolmakalemden anlamam, sen ikimizi de üzmeyecek bir fiyat belirle deyip topu bana attı. Dört kalemden sadece Parker Sonnet'i biliyorum, pelikan ve scrikss'ler hakkında bilgim yok. Dün telefonda Kayseriden Mehmet beye Pelikan'ı tarif etmeye çalıştım o da şaşırdı, hiç öyle bir modelini görmemiştim dedi. Neyse, bayram sonu fotoğraflayacağım.

  İlgilenen olursa arkadaşta tamamı eski üretim bir adet Pelikan M200 (yeşil desenli, desen yerinde bir iz var gibi ama tam bakamadım)Pelikano, Parker 45, Parker Sonnet, Scrikss ve Sheaffer marka dolmakalemler var. Bayramdan sonra ilk fırsatta fotoğraflayıp meraklıların ilgisine sunacağız.

  Dün ebaydan aldığım beş adet Wing Sung da geldi. Sipariş verdikten sonra renk bildirmeyi unuttuğumdan yeşil siyah karışık yapmayı uygun görmüş arkadaş. İlk olarak 233'e Aniki mürekkep çektim, yazımda sıkıntı yok şimdilik.

  Seyir defterinde şimdilik bunlar var.

  Sizin ve blog okuyucularının bayramını şimdiden kutlarım.

 3. Ankara'da bir kırtasiye ve kopyalamam merkezinde QUIIL kalemi gördüm. Adını ilk kez duymama rağmen görünüşü ve dizayn olarak çok hoşuma gitti. Dışının altın kaplama olduğu söylendi ve 300 TL. ücret istendi. Tavsiye edermisiniz? Bu konudaki yorumlarınızı öğrenirsem çok mutlu olacağım. İyi günler.

  • Bana kalırsa güzel ve nostaljik bir kalem ama insanın başını döndüren bir özelliği de yok bana kalırsa. Biraz da ben sanırım kalemlerin sırf dışı altın kaplama diye fiyatlarının artmasına biraz tepkiliyim 🙂

 4. Quill, Markası sanırım 1972 yılından beri Amerika'da üretiliyor. Bir çok satıcı da Cross'a benzerliğini nedense bir özellik olarak görüyorlar. Özellikle bazı tükenmez kalem modelleri ve refilleri Cross'la aynı. Bende Quill'in aynı model fakat farklı kaplama özellikleriyle kurşun kalem, tükenmez kalem ve roller kalemi var. Dolmakalemi ise elime geçmedi. İthalatçısı Cağaloğu'da Öcal İthalat diye bir firmaydı. Hala öyle mi bilmiyorum.
  Bu arada acınızı paylaşıyor ve yüce Allah'tan sabırlar diliyorum.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.