Rotring 700 Fountain Pen Review / Rotring 700 Dolmakalem Incelemesi

4
390
Scroll down to read in English
Bu haftanın kalemi, kalemde incelik, zarafet ve tasarım arayanlar için gelsin. Beyler bayanlar, karşınızda Rotring 700. Bu kalemi çok sevgili arkadaşım, minik kuşum Hakan Ankara’da bir kırtasiyede bulmuş, nefes nefese beni aradı. “Zeynep çok güzel bir Rotring buldum, alıcam ama yanındaki tükenmez benimdir ona göre” dedi. Ben de mecburen kabul ettim 🙂 (Muhteşem arkadaşlarım var)
Rotring kalemleri bir envanter halinde göstermeye çalışmıştım daha önce. Hepsi birbirinden farklı uç ve gövde dizaynlarıyla gelen bu kalemler artık üretilmiyor oluşlarıyla pek çok dolmakalemseveri üzüyor. Bu yüzden piyasada, kıyıda köşede kalmış kırtasiyelerde denk geldikçe toplamaya çalışıyoruz. Mesela bu kalemde markanın kırmızı halkasının konumlandırılışı, klipsinin dizaynı, genel görüntüsü hepsi büyük bir uyum içinde tasarlanmış.
Kalemin ucu, kalemin genel görüntüsü ile uyumlu, ince ve uzun. Üzerinde marka ve uç kalınlığı yazıyor. Kalemin tek zayıf yönü, tutma kısmındaki plastiğin biraz daha ucuz görünümlü olması. Ama bu da göze batacak kadar kötü değil. Kapak geçmeli sistemde, çok sesli olmayan bir klik sesi ile kapanıyor. Bu tarz kapakların zamanla gevşeme ihtimali olduğunu hatrımızda tutmalıyız. 
Rotring 700’ün dolum sistemi standart kartuş / dönüştürücü*. Neden dönüştürücü derken oraya bir şerh koymak zorunda kaldım? Çünkü standart dönüştürücüler bu kaleme olmuyor. Gövde uca doğru inceldiğinden, dönüştürücüler gövde içine sığmıyor. Bu yüzden Kaweco mini dönüştürücü alıp denemek istedim ve tam oldu. 
Ucun yazım kalitesine gelince, kullandığım diğer Rotring kalemler gibi oldukça güzel. Medium’u normal kalınlıkta. Kimileri için ince gelebilir bu kalem, hatta ben de ilk aldığımda biraz ince diyerek üzülmüştüm ama dengeli yapısından dolayı uzun yazım seanslarında beni hiç üzmedi. Rotring 700 artık üretilen bir kalem değil ama eğer yarın bir gün internette, eski bir kırtasiyede denk gelirseniz kendisi ile ciddi düşünebilirsiniz. 
Sevgiler,
Zeynep Kırmızıhalka
CONTINUE to READ in ENGLISH

This week’s pen is coming for who is looking for elegance and fineness in a fountain pen. Ladies and gentlemen; I proudly present you the Rotring 700. A lovely friend of mine came across with this pen in Ankara so he called me to buy it. In exchange of giving it the ballpoint pen of set, he convinced to give me the fountain pen 🙂 (Yeah I have great friends)
Maybe you will remember, I tried to introduce Rotring pens as an inventory previously. It is quite sad that Rotring is no longer producing those great pens which every one of them have unique designs. Therefore, we are trying to collect them as much as we come across in old stationery stores. For example, in this pen the red ring of Rotring has been placed discretely, design of the clips and the overall look is prefectly designed. 
Nib also goes along very well with the overall slim look of the fountain pen. It has branding and the nib size on it. The only weak side of this pen might be the plastic grip section. But it is not that bad. Cap is closed with a silent click. Of course, should be bearing in mind that, those type of closing mechanism can be loosen in time. 
Rotring 700 is a cartridge / convertor* filler. Why did I put a “*” to convertor? Because regular convertors do not fit in this pen since the body is going slimmer through the edge. I wanted to try it with a Kaweco mini conventor and voila! It fits. 
When it comes to the writing pleasure of the nib, it is good like my other Rotring pens. It is a regular Medium. This pen might be a bit slim for some people’s taste. Actually I was a bit worried about that when I first got it but it didn’t bothered me during the long writing sessions. Rotring 700 is no longer in production but you could consider seriously if you come across with it online or in a stationery store. 
Cheers,
Zeynep Redring

4 YORUMLAR

  1. neredeyse hepimizin bir Tikky bile olsa en az bir Rotring'i olmuştur, tarafımızdan da sevildi oysa ancak neden dolma kalem üretimini durduklarını halen anlayabilmiş değilim.
    İnceleme için teşekkürler.

    • Rotring hem sevilen hem de dağıtım ağı oldukça geniş bir marka. Ben ve bir çok dolmakalem sever arkadaşım, biz de anlamıyoruz açıkçası neden durdurdular dolmakalem üretimlerini. Umarım yeniden başlarlar.

      Sevgiler

Siz ne düşünüyorsunuz?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.