Rotring Inventory V Unknown / Rotring Dolmakalem Envanteri V Bilinmeyenler

18
267
Scroll down to read in English
Evet! Rotring envanterimizin sonunda bilinmeyen modeller var. 1. kalemi eBay’den almıştım. Diğer kalemleri ise Türkiye’deki kırtasiyelerden topladıklarım. Bu kalemlerle ilgili bilgi almak için Rotring’in sitesi üzerinden ve Türkiye distribütörü aracılığıyla ayrı ayrı mail atmama rağmen herhangi bir geri dönüş olmadığını söylemem lazım. Eğer bu modellerden herhangi birini ismen tanıyorsanız aşağıdaki kutucuktan insaniyet namına yorum bırakın 🙂
Aslında Rotring kalemlerin büyük hayranları var. (Bunları toplayan tek kişi ben olamam değil mi?) Özellikle zamanında bu kadar değişik çeşitler üretmiş olmaları bana inanılmaz geliyor. Ama maalesef Rotring artık dolmakalem üretmiyor. 
Bakarsınız piyasadaki yoğun talebe dayanamayıp onlar da yeniden dolmakalem üretmeye başlarlar. Ne dersiniz?
Sevgiler,
Zeynep Kırmızıhalka
CONTINUE to READ in ENGLISH

And finally we have the unknown models of Rotring in blog. I bought the first pen from eBay and the other three has been collected from stationery stores in Turkey. I e-mailed both Rotring Germany and distributor in Turkey but unfortunately I couldn’t receive any information from them. They don’t even bother to response. Please contact us via comment box if you know any of those pens 🙂
Actually Rotring has great fans. (I cannot be the only one collecting Rotring pens right?) Especially I admire that they produced so many models. However, they do not manufacture fountain pens for a while. 
Maybe they stop resisting and start manufacturing fountain pens again. Why not?
Cheers,
Zeynep Redring

18 YORUMLAR

 1. Elbette 100 kırtasiyeden birinde böyle güzel kalemler çıkıyor. Geri kalanların çoğu tırt, bir kısmında ise dolmakalemin ne olduğunu bilen yok. Ben bunu yazınca, "bari siz böyle demeyin, Türkiye'de dolmakalem satılmayan kırtasiye yok" diyorlar. Ben sıklıkla dolmakalem sorduğumda Türkiye'de pilot kalem olarak bilinen iğne uçlu kalemlerden gösteriyorlar…

 2. Kalemlerin hepsi çok şık. Bu gidişle ben de eski toplamaya başlayacağım. Ama ondan önce size danışmak istediğim bir şey var. Bu aralar değişik mürekkeplere kafayı taktım çeşit çeşit mürekkep almak istiyorum ancak internetten araştırdığı kadarıyla türkiye fiyatları çok yüksek. Yurtdışı alışveriş tecrübem yok rastgele de almaya güvenemiyorum açıkçası. Sizin yurtdışından alışveriş yaptığınız siteler var mı? Ve varsa kargo vs eklendiğinde hala dışardan getirtmeye değecek fiyat farkı oluyor mu arada?

  • Ben Türkiye'de genellikle http://www.hemen.com.tr'yi kullanıyorum. Caran d'Ache fiyatları neredeyse yurtdışındakinden düşüktü.

   Yurtdışı sitelerinde de favorim thewritingdesk ve cult pens. Bu iki sitede de üye olmadan alışveriş yapıp, kdv'yi düşme şansınız var. Kargo çok pahalı değil ve genelde bir hafta içinde geliyor siparişler.

 3. Zeynep bunlar ne güzel. Sanırım Rotring'in senin maillerine cevap vermemesinin nedeni fotoğrafları gördüklerindeki utanç. Bir şirket bu kadar güzel şeyler üretirken arz-talep dengesi, bilanço gerçekleri ve tüm o ıvır zıvır yüzünden bırakmamalı dolmakalem üretmeyi.
  Ey Rotring; Titre ve Kendine Dön.
  Bu arada yukarıdaki kalemlerden altın uçlu olanı var mı?

 4. Hi,
  I can serve you with not too much infos but with some photos, I have two versions similar to the #2 but in silver. I found and bought them on a local online auction website here in Budapest, Hungary this spring, but I don't have any informations about, I suppose that they were produced in the 80's. You can see some pictures here:
  http://indafoto.hu/edrose/vegyes/page/1
  The only difference between them is the cap end and the clip.
  Thanks and congrats for your blog!
  Ed

  • Thank you for your comment Edrose.

   You pen is surprisingly looking similar but yes, clip is different. I can't believe how many fountain pens that Rotring had manufactured before and cannot understand why they didn't keep track of it.

   Thanks for sharing.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.