Rotring Renaissance Pistonlu Dolmakalem

17
438
“Hangi Rotring kalemi inceleyelim” anketimizin açık ara kazananı Rotring Renaissance pistonlu dolmakalem oldu. Ben hala Core gibi enteresan bir kaleme hiç oy çıkmamasının şaşkınlığındayım. Ama neyse okuyucunun hikmetinden sual olunmaz! Rotring Renaissance, bir dönem Türkiye’de de sıkça satılmış, sonra diğer Rotring dolmakalemler gibi kaybolmuş kalemlerden bir tanesi. Siyah gövdesi, sarı tezyinatı ve kırmızı halkası ile oldukça şık bir kalem.
Kapağın üstünde, taç mücevheri olarak Rotring’in alameti farikası olan kırmızı bir halka var. Piston kulbundaki kırmızı halka ile uyum içerisinde.
Kalemin üzerinde sadece klips üzerinde Rotring yazısına raslıyoruz. Klips sıkı ve ben pek kullanmasam da, işlevini tam olarak yerine getiriyor.
Uç fotoğrafı bir az kirli ama kusura bakmayın. Bendeki kalemin Double Broad olması sebebiyle uca daha çok mürekkep aktarılabilmesi için, iki adet hava deliği konulmuş. Bence bu da ucu çok sevimli hale getiriyor. Ancak BB ibaresi sizi yanıltmasın, Rotring’deki bu BB, Kaweco’daki BB’den farklı olarak kalın bir dolmakalem ucundan ziyade, Pilot 78G gibi italik bir yazım sağlıyor.
Kalemi mürekkeplerken son zamanlardaki favori mürekkebim olan Parker Quink Blue-Black kullandım. Kalemin ıslaklığı benim istediğimden biraz daha az olmakla birlikte, yakın zamanda bu konu üzerinde çalışacağım 🙂 Kalemin italik yazışı güzel, takılma ve zorlama yapmıyor.
Gündelik kalemlerim arasına girmese de, ben bu kalemi sevdim. Siz nasıl buldunuz?
Sevgiler,
Zeynep Kırmızıhalka

17 YORUMLAR

 1. Yeni Quink Blue-Black çok güzel gözüküyor. Yalnız ben kalemlerimi hep derslerde kullandığım için siyah dışında renk kullanamıyorum pek. Şimdi Diamine Chocolate Brown aldım soran olursa siyah diyeceğim. 🙂

 2. BB Uc dan kaligrafik hareketler görmek ilginç ve güzel… 🙂
  Sevdim bu kalemi…

  Sanırım kesik ucların yazıyı güzelleştirmesi, çizgi çeşitliği sağlaması hoşuma gidiyor. Bu yüzden gün içinde bile en çok Scrikss 33 ve 1.1 ucu kullanıyorum. Hatta bugün 1.1 kesik uc lu bir Kaweco Sport siparişi verdim… 🙂

  Benim bu gidişat iyi değil… 🙂 Bunlar neyse de Pelikan'dı, Montblanc'tı bi başlarsam sağlam bir ekonomik burhan yaşayabilirim… :(:

 3. Selam;

  Bu ucları tam olarak anlamış değilim. Standartlarda bir problem var veya böyle bir standart yok birileri yaptım ve yazdım oldu demiş.
  EF Extra Fine (Çok İnce), F Fine (İnce) M Medium (Orta) B Broad (Kalın), BB Duble Broad (Ekstra Kalın) şeklinde gidiyorsa bundan uc toplarının belirli oranda büyüyerek sırayı takip ettiği anlamı çıkıyor. Bu bazı markalarda aynen söylediğimiz gibi artarak devam ediyor ama bazılarında B veya BB ye gelince hafiften kesik uc karakteri kazanıp köşeli bir hal alıyor. Ya da ikinci markalardaki B veya BB başka bir anlama geliyor. Biraz kafa karıştırıcı bir durum. Oblik ve daha spesifik uclara girmiyorum bile..!

  Terapiye gelince; tanıdığın iyi bir terapist varsa olabilir, sonumu pek hayırlı görmüyorum… 🙂

  Ayrıca yediyüz küsür kişiye dolmakalem, defter ve mürekkepleri ballandıra ballandıra anlatan ve onları ekonomik olarak darboğaza sürükleyen bir bloger hakkında yasal işlem başlatmak için yardımına ihtiyacımız var. Hukuk okumuştun di mi…? 😀 😀 😀

  Not: Bir önceki mesajda (üstte) yazdığım Burhan'ı tanımıyorum… 😛 😀

 4. I am enjoying your blog very much! Your reviews are informative, have great photos, and most of all are fun. I began at the latest review and now I am here. I am fascinated with this pen, but it has become expensive. Do you think it is worth almost US$100?

  Bless
  Lee

 5. İki hafta kadar önce Sirkeci'de hiç açılmamış paketinde bulup aldım bu kalemi. Açıkçası beni ilkokul günlerimdeki klasik rotringlere götürdüğü için, nostaljik amaca hizmet etsin diye aldım. Kalem bu açıdan çok başarılı. Ancak ne yazık ki benim kalem aşırı ıslak yazıyor. En baba kağıtlarda dahi denememe rağmen arka sayfaya kanama yapıyor. Ne yapsam diye düşünüyorum? Kuru yazan kalemleri Murat Usta ıslak hale getiriyordu, acaba ıslakları da biraz kuru hale getirebilir mi? Daha önce bu tip bir tecrübe edinen var mı?

  • Benimki de tam tersi çok kuru. Değişelim mi kalemleri 🙂

   Islak kalemler de kuru hale gelebiliyor bir miktar. Murat usta yaptığı işlemin tersini yapıyor ama o ters işlem biraz daha zor. Bence ustaya yaptırmakta fayda var.

 6. Hiç kullanılmamış bir burgundy 144 bulmuş ve almıştım. Çok kuruydu. Cesaret edip tüm uç kısmını çıkardıktan sonra fark ettim ki; mürekkepin damağa giden kanalı uzunca süredir (en az 14 sene) beklediği için bir miktar tıkanmış. Orayı açtıktan sonra canavar gibi yazmaya başladı kalem. Murat Usta'ya anlattığımda da, doğru bir işlem yaptığımı söyledi. Şimdi düşünüyorum, o kanalı bir miktar doldurmak mı lazım? Ya da Lamy gibi çok kuru bir mürekkeple denesem mi? Yine de bir gün uğrayıp, göstereceğim.

  Teklifin çok cazip 🙂 Bir gün Buluşka'ya geleyim, deneyelim kalemleri. Aklımıza yatarsa uçları değiştiririz 🙂 Bir sonraki Buluşka ne zaman?

 7. Hocam bir arkadaşın dikkatsizce kalemi açmaya çalışması sonucu, gövdedeki yivler zedelendi galiba, artık kapağı eskisi gibi sıkıca kapatmıyorum. Sizce tamir görür mü? Murat ustayı bu iş ziyaret etsem acaba bir şeyler yapabilir miyim?

Siz ne düşünüyorsunuz?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.