Sailor Pro Gear Slim Siyah Dolmakalem

10
1130

Sailor Pro Gear Slim Black, Sailor’dan aldığım ilk kalemimdi sanıyorum. Ve yıllar yıllar önce bu kalemi alırken, Sailor henüz hepimizin kalbini çalacak rengarenk kalemler yapmamıştı.

Sailor’ın o zamanki mevcut kalemleri arasından bu kalemi seçip mutlu mesut evime dönmüştüm. Ancak sonraları Sailor rengarenk kalemler çıkartınca, bu kalem benim için hep bir köşede kalan siyah kalem olarak yerini aldı.

Sailor’ın uçları oldukça tartışmalı diyebiliriz. Ya seversin ya da sevmezsin seviyesinde. Çünkü huzurdan haşa tırtıklı bir yazımı olmasa da rijit uçları var. Bendeki kalemin ucu da H-M. H ibaresi Hard anlamında yani kesinlikle esnemeyen, yerinden oynamayan bir uçla karşı karşıya olduğumuzu gösteriyor.
Ancak, bu hard ibaresi kalemin kötü yazdığı anlamına gelmiyor, sadece esnemediği anlamına geliyor. Bendeki kalemin ucu da gayet güzel ve ıslak yazıyor.
Sailor Pro Gear Slim Black, çevirmeli kapağı, siyah reçine gövdesi ile güzel bir dolmakalem. Tek kusuru sadece kendi kartuş ve dönüştürücüsü ile kullanılıyor olması olabilir. Bu yüzden dönüştürücünüzü kaybetmeyin derim naçizane. Eğer klasik bir dolmakalem arıyorsanız bu kaleme bakabilirsiniz.
Sevgiler
Zeynep Süvarihanım

 

 

 

 

 

10 YORUMLAR

 1. Tam da Sailor 1911 mi yoksa Progear slim mi almalıyım noktasında bir düşünce ve araştırma sürecindeyim. Acaba ne yapmalıyım 🙂
  Bir de M bile kalın yazıyor sanırım. Pilot uçlarla kıyaslarsak nasıl Zeynep hanımcım..

  • Bu kalemlerin gövdeleri birbirinden farklı. Onun dışında büyük bir farklılığı yok. Aslında uç kalınlıkları pilot uçlara yakın. Ama kullanılan mürekkep fark ettiriyor tabi. Ne kadar akıcı olursa mürekkep, kalem de ne kadar ıslak olursa o kadar kalın yazıyormuş gibi olur….

 2. Bu H-M uç ne kadar sert acaba? Örneğin Sailor 1911 için ayrı ayrı modeller var mı medium için? MEsela Medium ve Hard Medium seçeneği gibi. Bir de yazım yumuşaklığı açısından Platinum 3776 mı iyidir Sailor 1911 Standart mı?

  • Sert denilince bir yanlış anlaşılma oluyor, rahatsızlık anlamında sert değil bu uçlar. Bu uçlar esnek olmamak anlamında sert.

   Sailor vs Platinum: Bu gerçekten cevaplandırması zor bir soru. Ama ben iki markadan da genelde memnun kaldım. Ama iki kalemi kıyaslayınca kapaktaki mekanizması ile mürekkebin kurumasını önlediği için 3776 derim sanırım.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.