Sailor Sapporo Mini Fountain Pen / Sailor Sapporo Mini Dolmakalem

30
326
Scroll down to read in English
Bugün dolmakalem dünyasının minik ama marifetli kalemlerinden biri var blogda. Japon Sailor markasına ait Sailor Sapporo Mini. Hem de üzerinde harika bir uçla. Ve dolmakalemlerde görmeye alışkın olmadığımız harika, sarı renkli bir gövde ile. 
Sapporo Mini adından da anlaşılacağı gibi minik bir kalem.  Bu yüzden kapağı arkasına takarak kullanmak şart. Sailor bu işi çözmek için gövdenin üstüne diş açmış. Böylelikle kapak vidalanıyor ve yazım esnasında sallanmıyor. Aynı sistemin hangi kalemde mevcut olduğunu hatırlıyor musunuz? Kaweco Liliput diyenler doğru cevabı verdiler. 
Sailor Sapporo Mini’nin üzerindeki uç, Zoom denilen devasa bir uç topuna sahip. Ve bu devasa uç topundan aşağıda görebileceğiniz gibi çok farklı kalınlıklarda çizgiler kağıda dökülüyor.  
Bu kalemi uzunca bir süre Röhrer&Klingner Alt-Goldgrün ile kullandım. Hiçbir sıkıntı ya da uyumsuzluk söz konusu olmadı. Çekimleri yapmadan önce de Pilot Iroshizuku Tsuki-Yo ile mürekkepledim. Tsuki-Yo ile de iyi anlaştılar. Zoom ucun özelliği kalemi dikleştirdikçe daha ince çizgilerle yazması. Benim normal kalem tutuşumla oldukça enli bir çizgi genişliğine sahip. 
Kalemin kapağı kapalı haldeyken yanındaki Lamy Al-Star’a göre oldukça kısa. 
Ancak kapak arkasına vidalandığında yaklaşık 14 cm’lik bir uzunluk elde ediliyor ki, bu da rahat bir yazım sağlıyor. Kalemin fiyatı 190-160 dolar arasında seyrediyor. Maalesef boyutundan ötürü sadece Sailor kartuşla kullanılıyor. Eğer dönüştürücü kullanmak isterseniz, Sailor’ın kendine has dönüştürücüsünü kısaltmanız gerekiyor. Bu kalemi incelemem için bana veren ve uzun süredir arayıp sormayan sevgili Fatih’e de buradan teşekkür ediyorum 🙂
Siz mini dolmakalem kullanıyor musunuz?
Sevgiler,
Zeynep Minikalem
CONTINUE to READ in ENGLISH

Today we have one of the petite but skillful fountain pens of the fountain pen world. It is a Japanese Sailor Sapporo Mini. And it has a great nib I have to say. Besides, it has a great shiny yello that we are not used to see in fountain pens. 
As indicated in the name Sapporo Mini is a mini fountain pen. Therefore, it is a must to post the cap on top. In order to solve this up, Sailor put threads on the body top. So you could screw the cap on to the body and it won’t be shaken while you are using it. Do you remember which fountain pen we have the same system? You are absolutely right if you said Kaweco Liliput
Sailor Sapporo Mini I used, has a Zoom nib with a giant nib tip. And from this giant tip you can have line width in different sizes. 
I used this pen with Röhrer&Klingner Alt-Goldgrün. It was a problem free match. Then I inked it with Pilot Iroshizuku Tsuki-Yo and it was also a good pairing. Zoom nib has this feature of giving thinner lines as you hold it up in a steeper angle. As I use it in my normal pen holding type, it has a pretty thick line. 
It is quite short compared to Lamy Al-Star when cap closed. 
However, when you screw the cap it is about 14 cm and which is pretty comfortable for long writing sessions. The price of the pen is among 190-160 USD. Unfortunately due to the size, you have to use it only with Sailor cartridges. If you want to use a converter, you should take a Sailor converter and then you should be shortening it. I am really thankful to Fatih, who gave me this pen for a review and never asked back 🙂
What do you think about mini fountain pens?
Cheers,
Zeynep Minipen

30 YORUMLAR

 1. Çok beğendim kalemi. Sailor kalemlere uzunca bir süredir bakıyorum. Fiyatlarından dolayı sadece bakıyorum şu an 🙂 . Kalemi unutan arkadaşınız benim de arkadaşım olsa keşke 🙂 selamlar.

 2. That is an attractive pen and I have not heard of the "zoom" nib. I like to learn new things, so thank you. To answer your question I really like small pens. Have two Kawecos that I carry all the time.I really like to toss them in my pocket and go. I would be a little reluctant with a pen this expensive. Love the yellow.

 3. I want to thank you for the Sailor mini review. After reading your blog I went to FPN and found a second hand one with a fine nib for $57. It is supposed to have scratchy nib. At that price if I can't fix it, it will probably go to a nib specialist. So again thanks for the review..

 4. Merhaba;
  Minik dolma kalemi ilk kez burada kullandım, yani Cezayir'de. Dolmakalem pek kullanmazdım eskiden, çünkü hep berbat bir yazım oldu. Ortaokulda kullanıyordum sanırım o zamanlar. Sonra babamdan bir dolmakalem buldum, buldum diyorum çünkü o da bir yerlere saklamıştı, eski kalemlerinden biriymiş. Babamı hatırlattığı için onu kullanmayı sevdim. Tabi el yazısı yazmadığım için çok zorlandım. Hala el yazısı yazamıyorum, pek beceremiyorum ama dolmakalem kullanmaya alışmaya çalışıyorum. Üzerinde bir marka göremedim o kalemin, buradan aldığımda Cezayir'de bulabildiğim tek küçük dolmakalem, bildiğim tek büyük kırtasiyeden aldım. Mürekkebi sıkça kullanmadığım için kolayca bitiyor, ucu kalın ama yazması zevkli. Ufak olduğundan elimin içine tam oturuyor bazen zorlanıyorum ama alıştım. Sizin ve başka yazan arkadaşlarımın da sayesinde bir önceki Türkiye tatilimde Lamy Safari edindim. Renkleri zaten insanı feci cezbediyor. Yazmaya alışıyorum, çalışıyorum. Dolma kalem kullanmak gerçekten bir sanat gibi geliyor bana, hep de öyle geldi. Keşke daha güzel yazabilseydim…Kesik uçları da çok seviyorum. Biraz daha bilgi sahibi olunca belki ben de o güzel renkli mürekkeplerden kullanabilirim.
  Sevgilerimle

  • Merhabalar Tuğba,

   Cezayir'de yaşıyorsunuz anladığım kadarıyla. Oralarda dolmakalem kültürü nasıl? Bizi de aydınlatırsanız çooook sevinirim.

   Dolmakalemlerin en güzelleri babadan, dededen kalanlar. Aile yadigarı. El yazısı konusunda da üzülmeyin, yazdıkça açılacaksınız, yazdıkça güzelleşecek yazınız.

   Size keyifli be güzel yazılar diliyorum.

   Sevgiler

  • Merhabalar Yeniden;
   7 senedir eşimle Cezayir'de yaşıyorum evet, dönmemize artık az kaldı:) Burada dolmakalem kullananı pek görmedim desem yalan söylemiş olmam. Genelde tükenmez kalem kullanıyorlar. Çocuklar bile el yazısı yazıyor burada, okulda eğitim el yazısı ile veriliyor. Bu yüzden ilk zamanlarda zorlanmıştım sonra alıştım. Birkaç üst düzey yöneticide veya Cezayir geneline oranla iyi şartlarda yaşayan bir iki kişiyi geçmiyor bildiğim dolma kalem kullanma oranı. Çünkü dolmakalem pahalı bir obje ve halk fakir olduğundan o lüks oluyor, para vermek istemiyorlar. Kırtasiyelerde bir iki çeşit var sadece, o da bildiğim kırtasiyelerde. Başkentte daha iyi yerler var elbette, bizim yaşantımız başkente uzak bir mevkide sürdüğünden bilmediğim pek çok yer var. Bu hem biraz alışkanlık hem de kültür ile ilgili bana kalırsa. Mesela Müdürümüz dolma kalem kullanmayı sever, zaman zaman görürüm. Hatta bilirsiniz yöneticilerin masalarında hep olur dolmakalemler ama pek kullanılmaz. Etrafımda Türk veya Yabancı olsun dolmakalem tutkusu olan pek kimse yok. Yine de bu soruya daha iyi yanıt verebilmek adına Cezayirli birkaç arkadaşımla görüşme yapacağım. Belki farklı sonuçlar çıkar.
   Aile yadigarı olanlar elbette ki en kıymetlileridir. Buraya gelmeden önce Kocaeli'nde bir ilköğretim okulunda Türkçe öğretmenliği yaptığım sırada minik bir öğrencimden dolmakalem hediye almıştım, o da benim için çok kıymetlidir. Belki bir markası yok belki çok ucuz veya kullanılmış ama yeri bambaşkadır..
   Yazım konusunda da güzel sözleriniz için teşekkür ederim. Umarım dediğiniz gibi olur.
   Çok sevgiler
   Dolmakalem kullanımı ile ilgili size yeniden yazacağım.
   Sevgiler

  • Allah kavuştursun ülkeye.

   Maaleseff dünyada dolmakalem kullanan insanların sayısı azaldı. Bir de eğitim sisteminden çıkınca, hiç kalmadı diyebilirim. Aslında tam olarak ülkenin ekonomik durumunun kötü olması ile ilgili değil. Mesela Hindistan'da okullarda dolmakalem kullanıldığından, hala çok sayıda dolmakalem bulmak mümkün.

   Dolmakalem kullanmak bir kültür aslında. Yazı kültürü… Ayrıca özen göstermekle de alakalı diye düşünüyorum ben.

   Hem ayrıca dolmakalemin ucuz ya da pahalı olması bir kriter değil, önemli olan güzel yazması ve sizin o kalemle rahat etmeniz. Öyle bir kalem bulduysanız ne mutlu size.

   Sevgiler

  • Mini kalemlerle ilgili bir yazı hazırlayabilirim elbette ama bu kalemlerden bir kısmı bana ait olmadığından hepsini bir arada gösteremeyebilirim 🙂

   Ama 1.86 boyla mini kalem sevmek de ayrı bir ihtisas alanıymış 🙂

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.