Scrikss Calligraphy Set / Scrikss Kaligrafi Seti

63
576
Scroll down to read in English
Merhabalar,
Bugünkü postum “dolmakaleme başlamak istiyorum, uygun fiyatlı bir kalem önerebilir misiniz?” veya “kesik uçlu kalem almak istiyorum, 1.1 mi yoksa 1.5 mi almalıyım?” diyenler için geliyor: Scrikss Kaligrafi Seti. Bu seti Sirkeci’de mutad kırtasiye turlarımdan birini yaparken gördüm. İçinde bir adet Scrikss 33 dolmakalem (başka renkleri de mevcuttu, ben beyaz tercih ettim) 1 adet Medium uç, 1 adet 1.1 , bir adet 1.5 ve bir adet (benim canavar uç olarak tabir ettiğim) 2.3 uç mevcut. Bitti mi? Bitmedi!!!! Tüm bunları alana 5 adet kartuş bedava. Bitti mi? Hayır bitmedi! Kalemin içinde bir de çevirmeli dönüştürücü geliyor. Tam vapur işi yani 🙂
Scrikss 33 plastik gövdeli, tık diye oturan bir kapağa sahip, oldukça hafif bir kalem. İçindeki dönüştürücü vasıtasıyla kaleme Diamine Teal mürekkebimi çektim ve uçları tek tek denedim. Medium ve 1.1 kaligrafik uç günlük kullanıma çok uygun. Yazınız biraz büyükse 1.5 uç da kullanabilirsiniz. 2.3 uç ise başlık atmak, zarf yazmak ya da kaligrafi çalışmak için ideal. 
Kutu içerisinde her uç kendi damağı ile geldiğinden mürekkep akışları çok güzel. Ben uçları kutudan çıkardığım gibi yıkamadan mürekkepledim. Hepsi oldukça güzel yazdılar. Yukarıda fiyat konusunda ufak bir spoiler vardı ama dikkat etmemiş olanlar için söyleyeyim. Bu setin fiyatı 32 TL. Bence dolmakaleme başlamak ya da kaligrafiye başlamak için çok uygun bir set. Böylelikle ne tarz uçlardan hoşlandığınızı büyük paralar harcamaya gerek olmadan görebilirsiniz. Ayrıca kalemin hafifliğinden sebep dolmakaleme başlatmak istediğiniz minikler için de ideal bir hediye olabilir. Kartuş takmayı, dönüştürücü ile mürekkep çekmeyi, uç değiştirmeyi ve en önemlisi dolmakalemle yazmanın keyfini bu set sayesinde tadabilirler. 
Siz nasıl buldunuz bu seti?
Sevgiler,
Zeynep Kalemkâr
CONTINUE to READ in ENGLISH

Hi,
My post today is devoted to whom asks “I would like to start using fountain pens, can you recommend something with a proper price?” or “I want to buy an italic nib, should I start with 1.1 or 1.5?” Here you are: Scrikss Calligraphy Set. I saw it while making a regular tour at Sirkeci. The set includes, one Scrikss 33 fountain pen body (there were some other color options, I picked up white) a Medium nib, a 1.1, a 1.5 and a 2.3 which I refer as monster nib. And also 5 small European cartridges and a converter!
Scrikss 33 is a very light-weighted pen with plastic body and a click on cap. I inked it with Diamine Teal using the converter comes within and tried the nibs. Medium and 1.1 italic is quite nice for daily use. You can even prefer 1.5 if your handwriting is a bit big in size. 2.3 is also very convenient for making letter heads, writing on the envelopes or practicing calligraphy. 
Since every nib comes within its own feed, the ink flow is really nice. I inked them right out of the box, without giving flush but they all wrote properly. There was a little spoiler regarding the price of this set on the photo but let me tell you, it is 32 TL which is approximately 15 USD. I think it is very nice to start using fountain pens or calligraphy. You can see what kind of nibs you like without breaking the bank. Besides since the pen is quite light-weighted it is an ideal gift for a kid whom you wanted to introduce with fountain pens. You can teach installing a cartridge, inking a pen with converter, changing the nibs and taste of writing with fountain pens.
What do you think about this set?
Cheers,
Zeynep Penthusiast

63 YORUMLAR

 1. Harika bir set!! Klasiktir, basittir diyerek bir Scrikss 33 almama ramak kalmışken dördü birden alamak,hele bu fiyata tam bir kaligrafi seti bulabilmek gerçekten çok hoş olur. Online satan var mıdır diye bakıyorum illa ki.

 2. Güle güle kullanın. Yalnız kalın uçlu kaligrafi kalemleri sünger emer gibi mürekkep kullanıyor. Naçizane fikrim, kartuşlu alınmamasıdır. Bir arkadaşım bana kartuşlu verdi, memnun kalmadım sistemden.

 3. Benim hiç kesik ucum yok. 🙁 Yeni yıl hedeflerimde kesik uç denemek de vardı belki bu set olur. 🙂
  Bunlardan alıp vapurlarda satalım süper fırsat diye. Hem bizim kalem paraları çıkar. 😀

 4. bence fiyat ve görünüm olarak şu anda 10 üzeri 10 gibi benim gibi başlamayı düşünenlerin denemesi lazım en kısa zamanda bu seti bulmak istiyorum çok güzel bir paylaşım teşşekkürler.

  • İki gün önce -daha detaylısını Scrikss'in ürün sorumlusuna gönderdiğim- uzuuun bir yorum yazmıştım konunun altına, ama bir şekilde kaybolmuş.

   Özetle kaligrafi için düşünüyorsanız almayınız efendim. Sheaffer'in setleri 10 TL ~15Tl daha pahalı, bakınca ucu düz teneke gibi görünüyor ama çok daha güzel harfler yazılabiliyor.

   Scrikss kaligrafi setinin en büyük problemi uçları kaligrafi için uygun form ve kesimde değil. Keskin harfler çıkarmak pek mümkün değil. Uçlar ve section ile ilgili işçilik problemleri var. 4 uçta birden aynı sıkıntıyı görünce rutin bir kalıp hatası mı diye düşünmeye başladım.

   Günlük kullanımda kesik uçlu kalemim olsun, yazarken takılmasın ama yazı kalitesi, malzeme kalitesi o kadar önemli değil diyenlere uyar. Kaligrafi çalışacağım, meraklıyım diyenlere ne Scrikss ne de Lamy nin kaligrafi setlerini tavsiye etmem.

   Selamlar
   Ahmet

  • Ahmet Bey Merhabalar,

   Öncelikle bu detaylı yorumunuz için teşekkürler. Bahsettiğiniz sorunu tanıyorum ama ilginçtir ki, ben de aynı şeyi eski bir Scrikss kaligrafi setim var, onda yaşıyorum. Harflerde netlik yok. Ancak buradaki fotoğraflara bakarsanız, mesela 2.3 yazısına, oldukça net, keskin harfler çıktığını görebilirsiniz. Belki size o şekilde hatalı bir set denk gelmiş olabilir. Ya da bana iyi bir set denk gelmiştir.

   Dolmakalem maalesef bir miktar da şans işi. Herkesin severek kullandığı bir kalemi alıp sorun yaşayabiliyoruz, ya da kimsenin sevmediği bir kalemi alıyoruz ve oldukça sorunsuz oluyor. Bunlar toplu ve büyük adetli üretimler olduğundan sıkıntılar olabilir. Ben bu tarz sıkıntılarda daha çok firmanın tutumunu baz alıyorum. Umarım size de Scrikss'ten yardımcı olup, setinizi daha iyi yazan bir setle değiştirirler.

   Sevgiler

 5. Büyük markalar satış ve kullanım ağı için bunu yapıyorlar. Visconti de var ben de:) cam hokkası ile…
  2.3 uç ile tahmini 40-50 cm kadar sürekli çizgi çekince damakta kuruluk, mürekkepte kesilme oluyor mu acaba, denediniz mi?

  • Ben de Aurora'da böyle bir deneme seti görmüş ve bayılmıştım.

   Sizin bahsettiğiniz gibi 40-50 cm çizgi çekip denemedim ama her kalem kendi damağı ile geliyor, damakların üzerinde ise M hariç yükselerek ilerleyen numaralar var. M'deki numara diğerlerinden daha yüksek bir numara sebebini anlamadığım şekilde. Bunlar damaktaki kanallarla ilgili olabileceği gibi, tamamen alakasız da olabilir. Ama fark ettiyseniz 2.3 en ıslak yazanı. Akışta hiçbir sıkıntı görmedim. Ama tekrar mürekkeplediğimde dener haber veririm mutlaka.

 6. dmaktaki numaralar damakların kalıptan çıktığı numara.yani üretim aşamasında damakla ilgili bir problem varsa o numaralı damak devre dışı bırakılmak suretiyle üretim problemsiz damaklarla devam ediyor.
  saygılar

  • Çok faydalı bir bilgi oldu bu teşekkür ederim. Ancak damakların farklı olma ihtimali de var değil mi? Çünkü Medium oldukça normal yazarken, 2.3 gerçekten çok iyi besliyor ucu, oldukça ıslak ve akıcı. Aynı damağı kullanıyor olsa, bu kadar ıslak olamazdı diye düşünüyorum.

 7. Zeynep hanım merhaba,

  Blogunuzun ne kadar harika olduğunu herhalde söylememe gerek yok, bir de bu kadar sık post yapmanız mükemmel! Sevgiyle takip ediyorum, her gün yeni bir şey öğreniyorum.
  Benim düşkünlüğüm defterlere ama sanırım bu gidiş "iyi" bir gidiş değil kalemlere de tutulabilirim her an :)))
  Benim bir Lamy Al-Star kalemim var, kartuş ile kullanıyorum M uçlu, çok memnunum fakat bir de diğer uçları da deneyeyim diye bu seti sipariş ettim, bugün elime ulaştı. (kalemhediye.com epey hızlı bir siteymiş, tavsiye ederim.)
  Size bir sorum olacak fakat biraz utanıyorum cahilliğim ortaya çıkar diye ^^ ben bu kaleme kartuşu takmayı beceremedim, internette de herhangi bir şey bulamadım, siz de mürekkep çekmişsiniz maalesef henüz mürekkebim de yok. Yanından çıkan kartuşları nasıl kullanabilirim?

  Şimdiden teşekkür ederim.
  Sevgiyle kalın :))

  • Defterle kalem zaten birbirlerinden ayrılamaz, ayrılmamalı da. O yüzden kalemlere doğru bir ilginizin başlaması da gayet normal.

   Normalde kartuşu düz değil de, ucunda bir top varmış gibi duran tarafından kalemin haznesine oturtmanız yeterli. Ben genelde doğrudan itmek yerine sanki vidalıyormuş gibi, biraz çevirerek itiyorum, böylelikle doğru yeri bulması daha kolay oluyor sanki.

   Ayrıca şurada, nasıl takılacağına dair bir video var. http://www.gouletpens.com/Articles.asp?ID=424 Eğer, kısmet olursa ben de benzer bir videonun Türkçesini çekeceğim yakın zamanda, Fatih'in yardımlarıyla.

   Siz tekrar deneyin, olmazsa başka şekilde yardımcı olmaya çalışalım.

   Sevgiler

  • Çok çok teşekkür ederim, kıyamayıp zorlayamamıştım, bir an hafif itince takılıverdi ve gerçekten yazımı çok güzel 🙂

   Gelecek güzel yazılarınızda buluşmak üzere.

   Sevgiler

 8. Damakların iç kısmında mürekkep akışını sağlayan kanal genişlikleri uçların kalınlığı ile orantılı.Böylece uca gelen mürekkep miktarı ayarlanıyor.Bu sayede kalın uçlarda mürekkep besleme kanalı büyük olduğundan problemsiz mürekkep akışı sağlanıyor.
  Not:Genelde yazmayan kalemlerde mürekkep kanalında mürekkep kuruması problemi kalemin yazmasını engeller yada kesik yazmasına sebep olur.Sizinde yazılarınızda belirttiğiniz gibi kullanılmayan kalemin mürekkebi mutlaka boşaltılmalı ve kalem temizlenip kaldırılmalıdır.
  Saygılarımla

 9. Sizcede kalemin kapağı olması gerekenden çok sert şekilde açılıp kapanmiyormu? Bana anormal geldi , kafama takılan tek nokta bu , yoksa fiyat performans olarak iyi bir set.

  • elimde 3 adet scrikks 33 modeli var sadece birinin kapağı rahat açılıyor diğer ikisi ( hatta kaybettiğim bir tane daha vardı onunda kapağı çok sertti) çok zor açılıyor ellerinizin terli olduğu durumlarda açamıyorsunuz bile sorunu tespit etmek adına rahat açılan kapakla gövde ve kuyruklarını değiştirdim fakat sonuç alamadım, yazınız doğrultusunda scrikss in kesik uçlu kalemini görünce şaşırdım daha önceden web sitelerinde kesik uçlu kalemleri olmadığı belirten yazıları mevcuttu sizin vesilenizle dün dayanamadım internet üzerinden sipariş verdim malesef kırtasiyelerde scrikss standları olmasına rağmen bu seti bulamadım çevremde bulamadım, umarım gelen kalemin kapağı sert değildir.

  • Sanırım kapaklarda olabilecek muhtemel gevşemeler nedeniyle böyle yapıyorlar. Pek çok kişiden kapağın zor açıldığını duyuyorum.

   Bu kalemde de kapak biraz zor açılıyor bahsettiğiniz gibi ama uçlarından memnun kalırsınız inşallah.

 10. Merhaba
  Öncelikle teşekkür ederim bu yazıyı yazdığınız için. Blogunuzu tesadüfen bir şekilde görmüş ve arada bakarım diyerek kaydetmiştim bir köşeye. Bu gece bayağı bir dolaştım ve dolmakalem konusunda büyük bir hevese kapıldım! Bu yazıyı görmesem, size danışmak için bir iletişim yolu bulma telaşına düşecektim. 🙂

 11. Merhaba Zeynep Hanım,

  Scrikss 38 kalemimi 1.1 uç il kullanmak istiyorum. Bu setteki uçlar 38 ile uyumlu mudur? Deneme şansınız oldu mu?

  Orhun

 12. Merhaba kızım için araştırma yaparken sizi keşfettim. öncelikle çok güzel bir blog size emeğiniz teşekkür etmem gerek. İnceleme yazılarınız harika.. Kuzum için bu setten sipariş ettim bakalım sonuçlar ne olacak.

 13. Bu seti geçen gün almıştım ben de. 1.5 ve 2.3 uçlarla sıkıntı yaşıyorum yalnız. Yıkayarak mürekkeplemiştim, ya kurumadı, sorun ondan kaynaklı, ya da uçlarda bir sıkıntı var. Birkaç gün sonra tekrar mürekkepleyip bakmak lazım.
  Bu arada, elimde bir de Scrikss 53 var. Kaligrafi setinin uçları kaleme uyuyor ama kapak kapanmıyor 🙂 Uyumlu sayılır mı, bilemedim şimdi 🙂

 14. cahil biri olarak affedin dönüştürücü ne oluyor acaba :)))
  bende bütçeden ve cesaret edemediğimden dolayı yıllardır hiç bir dolma kalem alamayanlardanım. Bu bahsettiğiniz seti almayı düşünüyorum.

Siz ne düşünüyorsunuz?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.