Scrikss Peak vs. Platinum Preppy

21
502
Merhabalar,
Bugün sıklıkla sorulan bir sorudan yola çıkarak, iki kalemi size tanıtmaya çalışacağım. Biri Scrikss Peak, diğeri ise Platinum Preppy. Aslında iki kalem birbirinin aynısı olduğundan iki ayrı tanıtıma gerek kalmayacak. Kalemlerin gövdesi ucuz bir his veren şeffaf plastikten mamül. Ucu ise gövde dekor rengi ile uyumlu renkte kaplanmış çelikten.
Ben özellikle aynı renk ve aynı uç kalınlığında seçtim. Bu kalemlerde 0.3 ve 0.5 mm olmak üzere iki seçenek var. (Scrikss’te sadece 0.3 mm uç var) 0.3 mm Fine yani ince uca denk geliyor. 0.5 ise Medium uca denk geliyor.
Normalde Scrikss dolmakalemler standart Avrupa tipi kartuş kullansa da, Peak, Platinum’un kendine özgü kartuşlarından kullanıyor. Bu kartuşlar Türkiye’de Scrikss Peak satılan yerlerde Peak kartuşu olarak bulunabilir. Ben geçenlerde Office1 Store’da denk geldim mesela.
Gelelim meselenin özüne. Nasıl oluyor da bu iki kalem aynı oluyor? Scrikss’le herhangi bir temasım yok.Eğer burada verdiğim bilgi doğru değilse, temasa geçmeleri halinde düzeltmeyi çok isterim.. Ama öğrendiğim kadarıyla, Scrikss bu kalemleri Platinum’a ürettiriyor. Yani Preppy ve Peak aynı üretim bantında üretiliyor (bu yüzden Scrikss Peak’in ucunda da P harfi var ve buna uyumlu olması açısından modelin adı Peak olarak seçilmiş, yoksa normalde Scrikss kalemlerini sayı ile adlandırıyor) ve sonrasında Scrikss markalı olanların gövdesine ayrı bir baskı yapılıyor.
Platinum Preppy’lerin arkasında Japonca yazılar varken, Scrikss Peak’lerin arkasında bir barkod mevcut.
Her iki kalemde de, kapakta bir yay ve iç kapak mekanizması var. Gövdeye tık diyerek geçiyor ve tek elle kolaylıkla çıkıyor kapakları. Ancak çanta içinde yanlışlıkla açılmayacak kadar da sağlam. Scrikss Peak kırtasiyelerde 9-13 TL arası fiyatlara satılırken Platinum Preppy 3,3-3,95 USD aralığında satılıyor. Yani Peak biraz daha pahalı. Ama arada çok uçuk bir fark mevcut değil.
Benim elimdeki kalemlerin uç kalitesi hemen hemen aynı olmakla birlikte Preppy nedense biraz daha ıslak yazıyordu fotoğraftan da anlaşılacağı üzere. Özetleyecek olursak, her iki kalem de birbirinin aynısı, gövde plastiği çok güven vermiyor ama günlük kullanımda bir sıkıntıya rastlamadım. Özellikle güvenilirliğinden emin olmadığınız mürekkepleri kullanmak için, dolmakaleme başlatmak isteyeceğiniz ufaklıklar için, silikon gres marifetiyle eyedropper’a (gövdesi mürekkep haznesi olan kalem) dönüştürmek için çok ideal bir kalem. Ayrıca Peak, Türkiye’de Platinum Preppy bulamayanlar için de bir alternatif.
Siz nasıl buldunuz?
Sevgiler,
Zeynep Peakky

21 YORUMLAR

 1. merhabalar, ben size bir şey sormak istiyorum. bende de peak var şu an. yeni aldım ilk kez kullanacağım. kartuştaki mürekkep bittiğinde yeni bir kartuş mu almam gerekli yoksa bendeki kartuşa mürekkep doldurabilir miyim? eğer doldurabiliyorsak nasıl doldurabilirim? şimdiden teşekkür ederim cevabınız için. 🙂

  • Merhabalar,

   Hayırlı olsun kaleminiz. Güzel günlerde kullanın. Kartuştaki mürekkep bittikten sonra dilerseniz yeni kartuş alıp takabilirsiniz. Kartuşların kullan at mantığı budur. Ancak, şişe mürekkebiniz varsa, ya da şişe mürekkep alırsanız bir enjektör yardımıyla ondaki mürekkebi kartuşa da aktarabilirsiniz.

   Ben şahsen öncelikle akşamdan temiz su ve enjektör yardımıyla kartuşu eski mürekkebin kalıntılarından arındırmanızı sabah da kurumuş olan kartuşa, kurumuş olan enjektör vasıtasıyla mürekkep doldurmanızı tavsiye ederim.

   Umarım açık olmuştur.

 2. Bendeki peak'i yıkadıktan sonra hiç kartuş takmadan silikon gressle eyedropper'a çevirdim, içine de waterman south sea blue doldurdum ama ucun ince ve kuru olmasından dolayı, bir ömür boyu bitmeyecek gibi:)

  • Peak'ler 0.3 mm uçla geliyor sadece. Preppy'lerde ise 0.5 mm seçeneği de var. Hani öyle ahım şahım ıslak kalemler değiller ama 0.5 biraz daha hallice diyebilirim.

   Allah'tan kalemin kapağında bir iç kapak mekanizması var da böylelikle çok uzun süre kurumadan durabiliyor 🙂

 3. Geçen sene, günlük kullanım için bir dolma kalem almak üzere Sirkeci'deki kırtasiyelerden birine gittim. Satıcıya 30-35 TL bütçem olduğunu söyledim. O da bana Platinum Preppy önerdi. Sanırım 10 TL'ye almıştım.

  Fakat ne yazık ki daha sonra edindiğim birkaç kalemden ötürü, bir de Preppy'nin gövdesinin çok uyduruk görünmesinden dolayı bu kaleme pek işim düşmedi. Nadiren çıkarıp bir iki cümle yazıyorum, o kadar.

  Bir senedir içinde aynı kartuş bulunmasına ve ben hiç temizlik, bakım vs. yapmaMAma rağmen kalem hâlâ ilk denemede çatır çatır yazıyor. Ne takılma ne bir şey…

  Preppy'nin bir güzel yanı da ikili ambalajda kartuşlarının bulunması.

  Scrikss Peak'ı ise hiç denemedim.

  • Preppy'nin güzelliklerinden bir tanesi kapak içerisinde ayrıca bir iç kapağın bulunması. Kapanma mekanizması da oldukça sıkı olunca mürekkep kurumadan uzun süre kalıyor. Aslında gövde konusundaki düşüncenizde haklısınız.

   Platinum bu ucuz (kabul etmek lazım ki kullanışlı) kalemi ürettikten sonra gövdeden şikayetler gelince, aynı uca sahip Plaisir'i yapıyor. Hatta incelemesi şurada http://www.banasikcayaz.com/2012/07/planitum-plaisir-fountain-pen.html

   Bu da Preppy'nin metal gövdeli olanı… Evet inanılmaz dayanıklı değil, çizilebiliyor, darbe alabiliyor ama neticede preppy gibi kırılmıyor.

   Preppy'niz varsa Peak'i denemiş sayılırsınız. İki kalem arasında hiçbir fark yok 🙂

 4. bu tarz kalemlerin insanları dolmakalem kullanmaya çekmekten çok, 15-16'ya kadar olan genç arkadaşların işine yarayacağını düşünüyorum. o yaşlarda ben dolmakalem kullanmayı öğrenirken 50 yıllık parker kırdığımı anımsarım.

  zaten o yaşlardan sonra gençler bir stil, tarz dünyası içerisinde büyük ihtimalle başta lamy olmak üzere bir iki üst segmente geçme derdine düşeceklerdir.

  tabii salt gençlerle değerlendirmek hata. salt o tarz kalemler var, online kalemler gibi. bir sürü farklı işi olup kalem kullanmaktan vazgeçemeyen kişiler var, kalemlerin kaybolma riskleri, kalemler için tehlikeli ortamlar vs vs vs.

  gidince üzülmeyeceğiniz cinsten kalemler segmentine giriyorlar.

  bunların sayısı, çeşidi vs çoğalsa, eminim ki bizim nesilden daha iyi bir kalem bilinci olan gençlik gelecektir.

  benim zamanımda, yani ortaokul okuduğum zamanı düşüneyim, 93-97 arasında, parker, scrikss, pelikan, sheaffer , markası belli olmayan vs. onlarca dolmakalemim vardı. ama piyasaya iğne uçlu pilot yayılınca, ciddi manada dolmakalemlerden fazla ilgi gördüler. benim dolmakalemsiz helaya gitmeyen peder bey bile pratikliklerinden ötürü uzun süre onları kullandı.

  ciddi manada darbeydi.

  şimdi dolmakalemler eskisinden fazla bulunuyor, scrikss resmen uyuyan devin uyanması gibi davranıyor son yıllarda. bu tarz giriş seviyesinin de girişi olan kalemler daha fazla çeşitlenmeli.

  burada, ispanya'da, alelade bir marketin kırtasiye reyonunda bile 1 euro'dan başlayarak dolma kalemler, standart kısa mavi kartuşun 30'lu paketi 1 euro vs. şeklinde bulunan kalemler zibil gibi.

  kullanılıyor çünkü. dolmakalem reyonlarında veya mağazalarında kalabalıktan göz atma fırsatı bile yakalamak güç.

  bugün geek, nerd, veya başka ne dersen de, elektronik cihaz olmadan yaşayamayan insanlar bile stylusların dolmakaleme benzetilenlerinin peşine düşüp arada dolmakalemi bile denemeye başladılar.

  insanlar başta kendileri olmak üzere, her şeye ruh biçmeye aşırı meyillidir. dolmakalem de iş yazıya gelince buna en uygun araç. onun için ruh arayışı olduğu müddetçe de yerini gittikçe sağlama alacak.

  • Bu kalemler kır, dök, kurcala, parçala, sök, tanı, tamir et kalemleri. Ucuz olduğundan kırıldığında ağlatmaz. Deneysel çalışmaya olanak tanır. Mesela Noodler's Baystate Blue gibi sıkıntılı mürekkepleri korkmadan kullanmak mümkündür. Ben uç kesme işlerime bu kalemlerden başlamayı düşünüyorum misal.

   Biz dolmakalemden korkan bir nesiliz. Ay akar, ay kokar, ay bulaşır, ay kırılır. Bu kalemler o korkuyu ortadan kaldırıyor.

   Scrikss uyandı ama hala pistonlu bir tek kalemleri yok. Çok üzücü. Kırtasiyelerde çok dandik 1 tl'lik dolmakalemler dışında kalem yok. Pilot Metropolitan'ı yaptı dünyayı salladı neredeyse. Giriş seviyesi, çok pahalı olmayan, düzgün yazan kalem. Hele bir iki de renk seçeneği ekledin mi senden iyisi yok. Allahım bir gün Scrikss bizi dikkate alacak mı çok merak ediyorum.

   Ruh arayışı meselesine gelince, bence o hep olacak…

  • doğru, deney de şart. hunharca pelikan kalemlerin ucunu kesen bir pedere sahibim, düşünün.

   scrikss aslında kırtasiye olarak uyandı, dolmakalemi hala pek sallamadıklarını düşünüyorum.

   eminim ki masadan düştüğünde kırılmayan ve daha özgün tasarımlı kalem çıkarsalar renk renk de olsa, koleksiyon değeri algısını da yaratırsa, bu iş tamam.

   dün büyük bir mağazada faber castell defterler ve kalemlerin kutu ve kağıtlarında türk bir firma adı gördüm ithalatçı adı olarak. dünyaya da yayabilmeleri mümkün.

   scrikss'e pelikan'ın takvim kampanyasını bekliyoruz, tivitini attım ve çok geçmeden aynı konsept, farklı ödülle yarışma açtı. dikkate alınıyor aslında öneriler. bu durumda sanırım keyfi davranmaktan çok ya maliyet kaygısı, veya piyasa analizi vs gibi benim kafamın basmadığı şeyler dönüyor olmalı işin içinde.

   ama şahsen lamy koleksiyonu yapmak yerine, biraz daha sağlam ve özgün olması koşuluyla scrikss toplamayı yeğlerim. hala elde kalem hissi vermiyor bana çünkü. zaten lamy almıyorum artık.

 5. Ya bak işte, senin postlar bitmesin diye atlaya zıplaya gidiyorum. Bu paek'in siyahını ta ne zaman aldım, iki satır yazdım kenara koydum, ta ki geçen gün uzun uzun yazana dek de durdu kalemlikte. Yumuşacık geldi ucu bana bu arkadaşın, esnek mi desem, yaylı gibi mi desem bir hoşuma gitti yazımı şimdi mor, mavi ve kırmızısını da istiyorum. Aslında şu kaleme azıcık çalışsalar gayet bir Vista çıkarmış bu arkadaşımızdan. Scrikss'i yerli ve çok emek vermişler, yoklukta çare sunmuşlar diye çok seviyorum ama bizde hala dolmakalem=80'lerden kalma sümen kullanan pos bıyıklı babacan kalantor gibi algılanıyorsa o korkunç altın kaplama renkli kalemlerin de payı var bu işte. Halbuki senin yaptığın bir Vista highlighter vardı ya, Pelikan mürekkeple süper çözüm olmuştu, al işte şu kalemi azıcık eline, ona uç muç yap, sat 5 liraya, mürekkebini de yap, converter yap onu da sat 2 liraya, tamam işte bitti gitti yahu. Ay içimi döktüm 😀

  • Maalesef, kuşum. Dolmakalem hep erkek objesi olarak görülüyor. Hatta çoğu erkek için de yazma aracından ziyade bir aksesuar.

   Scrikss'in Lamy Vista'dan tek farkı plastiğinin kalitesinin daha düşük olması. Lamy'ler ABS denilen bir malzemeden yapılıyorlar. Bu da legolarda kullanılan ve kolay kolay deforme olmayan bir malzeme. Scrikss ise daha basit bir plastikten. Bu yüzden kimi zaman çatlama ve kırılma yapabiliyor.

   Ama yine de başlangıç için uygun kalemler bunlar. İyi anlaşmanıza sevindim 🙂

 6. Çin malı pilot kalemlerden gına gelince televizyonda dolmakalemleri anlatan bir belgesel de izleyince bir dolmakalemim olsun yeniden dedim.Sizin bu sayfanızdaki Scrikss Peak incelemenizi gördüm ve gittim bu kalemi aldım. Teşekkürler : ) Beklediğimden kalın yazması dışında şimdilik bir sorunu yok. . Bu arada kartuşu bitince doldurmayı düşünüyorum, hangi mürekkebi tavsiye edersiniz? Mustafa ÖZDAĞ

Siz ne düşünüyorsunuz?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.