Eylül Ayı Favorileri

22
322
Tamam eylül ayı favorileri konseptini kozmetik bloglarından arakladım. Onlar her ay, ayın favori ürünlerini yayınlıyorlar da, biz neden yayınlamayalım, bizim neyimiz eksik değil mi? Benim bu ayki favorilerim şunlardı:
-TWSBI Diamond 540, Henüz yazısı yayınlanmadı, umarım yakında gelecek. Bu kalem gündelik kullanıma uygun, çok güzel bir kalem. (TWSBI Diamond 540 değil ama 580’in incelemesi burada)
Lamy 2000, aslında bu kalemi alalı bir kaç ay oluyor ama nedense kendisine en uygun mürekkebi bulamamış gibi hissettiğim için bir türlü kullanmaya kıyamadım. En sonunda da, adsız kalem bağımlıları grubundan arkadaşım Özge’nin ısrarıyla Diamine Teal ile hayırladım kendisini. Çoook güzel, kaymak uçlu bir kalem. Ekmeğe sürüp yenilebilir.
Noodler’s Standard Piston Fill (Nib Creaper olarak da geçiyor), ilk aldığımda bu kalemden neredeyse nefret etmiştim ama esnek ucunun hatrına kendisine bir şans daha vermek istedim ve ta ta! Tekrar aşık oldum 🙂
Scrikss 419, eğer bu blogu bir süredir okuyorsanız, muhtemelen hafif kalemleri sevdiğimi biliyorsunuzdur ve Scrikss 419 da onlardan biri. Umuyorum yakında kendisi hakkında bir post yapacağım. (Aradığınız post burada)
Pilot 78G, dolmakalem camiasının en fenomen kalemlerinden bir tanesi. Gerçekten ucuz bir kalem. Fiyatı yaklaşık 7-10 dolar civarında ve gerçekten performansı muhteşem bir kalem. F, M ve B uçları var ve B aslında italik, F uç daha çok EF veya EEF ayarında, M ise daha çok F gibi. Bu sefer, Peter Pauper ajandamın kağıdına uyduğu için F uçlu kalemini denedim ve gerçekten çok güzel.
Ve, bu da eylül ayının favori defteri ve büyük ihtimalle kasım ayının da favori defteri olacak. Qoutable Journals, dolmakalem için yaratılmış diyebilirim bu defter için. Yaklaşık %25’ini kullandım ve en ıslak kalemlerimde denedim ve tüm testleri başarıyla geçti. Yazısı için biraz bekleyeceksiniz ama en azından şunu söyleyeyim, arkaya gölge bile yapmıyor.
Sizin bu ay favorileriniz nelerdi?

22 YORUMLAR

  • Actually I was also late on Lamy 2000. But I started fountain pen with Lamy and bought too much Safari's and Al-Stars. So when it comes to a bit pricy pens, I didn't want to buy a 2000. But I am glad I got it.

 1. Kalem tutkumun hep var olmasından dolayı, neden dolmakalemlere bu kadar uzak kalmışım anlam veremedim. Özellikle değişik kalemler, farklı stilde uçlar ve rengarenk mürekkepler beni nasıl cezbedemez. Öncelikle dolmakalem dünyası ile ilgili bu kadar verimli bir blog yazarak, beni de bu dünya hakkında bilgi sahibi ettiğiniz için teşekkür ederim. Ayın favorisi, bu ay aldığım ikinci dolmakalemim (ilkinden memnun kalmadığım için yazmıyorum markasını) Lamy Al-Star. Yumuşak ucuyla günlük kullanım için mükemmel olduğunu düşünüyorum.

  Yazılarınızı dört gözle bekliyorum. 🙂

  • Merhabalar,

   Kalemlerin büyülü dünyasına hoş geldiniz diyeyim öncelikle. Beni de kaleme karşı asıl çeken şeylerden biri mürekkepti. Renk renk.

   Lamy Al-Star gerçekten güzel bir kalem. Hafif ve kullanışlı. Sadece dikkatli olmak gerekiyor çünkü gövdesi çizilmeye müsait. Bu arada, memnun olmadığınız dolmakaleminizle ilgili bizi de bilgilendirin, hem eğer çözebileceğimiz bir şeyse yardımcı olalım, hem de eğer gerçekten kötü bir kalemse biz de uzak duralım.

   Sevgiler

 2. I think this kind of post is a great idea! 😀 I did a similar thing on my blog, I shared my pens currently in rotation.

  I also love the journal you chose, it's such a great inspirational quote. Look forward to read more about it.

 3. Lamy 2000'nin ucu gerçekten iyi işlenmiş, ama benimki doğru açıyla (doğru açı tam karşılamıyor demek istediğimi ama) tutulmadığında "a,o" gibi yuvarlak formlu harfleri yazarken kesiklik yapıyor. Sizin kaleminizde de böyle bir sorun mevcut mu?

 4. Pilot 78G'nin fiyat performans açısından çok iyi olduğu söyleniyor ama 10 dolarlık kalemi 50-60 liraya görüyorum, neden böyle olduğunu biliyor musunuz?

  • İşin ilginç yanı, sizin de dediğiniz gibi, kalem fiyat performans olarak iyi, fiyatını 60 lira yapınca, o paraya değmeyebilir doğal olarak. Kim o fiyata satıyor ve neden o fiyattan satıyor bilmiyorum ama bence pek hoş bir hareket değil.

   Hem ebay.com'da hem de ebay.co.uk'de satılıyor 78G'ler. Hem de pek çok satıcı international free shipping veriyor. Dilerseniz oradan getirtin.

 5. lamy 2000 alıcam ama genel performansı nedir?. Pompasında ve akışında bir takım sıkıntılar var diyorlar. İnsan bu kadar para vermek için düşünüyor.
  Pilot 78G nin ebayde Honkong çıkışlı olanlarına dikkat edin. Kartuş veriyorlar dönüştürücüsü vermiyorlarmış. Hem bide göndermiyorlar sonrada uğraşıyorsunuz. Surface mail gönderildiği için paranızda ödenmiyor geriye. Sonradan bulmuştum, kara liste var bu iş için ama isim değiştiriyorlar. Ben ebayden 3ü birarada almıştım 30 dolara, gelmedi. Sonra Gittigidiyordan 50TL ye aldım ama ondada dönüştürücü çıkmadı. Çok güzel dolmakalem, süper yazıyor.

  • Ben herhangi bir sıkıntıya rastlamadım. Gayet iyi çalışıyor görünüyor ama tabi bu işler kısmet.

   78G ile ilgili olarak Ebay'de ulaşmadı ve uğraştım diye bir sıkıntı yok, paranız anında iade ediliyor hesabınıza. Yani ulaşmazsa, gönderen arkaşların problemi olur o. Top rated seller diye de bir hadise var. Bu payeye ulaşmak kolay olmadığından, bu kişilerin herhangi bir yamuk yapmacağına da güvenebilirsiniz. Ayrıca, ben şahsen dönüştürücü sevmiyorum, kartuşları şırınga ile doldurmak ve sonrasında şırınga ile yıkamak dönüştürücüden daha pratik ve temiz bence.

   Gittigidiyor'da hangi satıcıdan aldınız acaba? Ben hiç satılmadı orada diye biliyorum.

  • Postaya teslim+45 gün bekliyorsunuz. Negatif feedback te elime geçmedi yapınca, tartışma açıyorlar, satıcı da posta kaybolmuş tekrar göndereyim diyor. bi 60 gün daha bekliyorsunuz. Yine gelmiyor, ebay de satıcı iyi niyetli senin posta sisteminde sıkıntı var diyor. Türkiye zaten bu işte kara listede, bizim gibi ülkelere yapıyorlarmış zaten.
   Adanadan bir dolmakalem satıcısı, üsten alıp satıyomuş. Hatta 5i bir arada bir foto koymuştu.
   Bu kartuşu şırınga ile doldurma benim işim değil pek, sevenleri var tabii. İğne görünce bir tuhaf olurumda ben.

  • Ben böyle bir şey yaşamadım. Yaşayan arkadaşlarım da ilk dispute'ları ile birlikte paralarını aynen iade aldılar. Sizin bahsettiğiniz satıcı anladığım kadarıyla gittigidiyorda değil, sahibinden.com'da.

   Açıkçası, bu şekilde, insanları aptal yerine koyup 10 dolarlık kalemi 50 TL'ye alacağıma, paketimin gelmemesini göze alıp ebay'den alırım daha iyi. Bu adamlar 50 lira kazanacağına kalem başına ben 10 dolar kaybetmeye razıyım. Aksi halde, sürekli kazık yiyeceğiz demektir.

   Pek şırıngadan korkacak bir insana da benzemiyorsunuz ama… Hatta bana tanıdığım birini hatırlatıyorsunuz fazlasıyla.

  • Haklısınız, sahibinden com daydı. Ordan kazıklanmadım, adam gönderdi, ebay de oldu, olan
   Sivri oluşları beni ürpertiyor da ondan 🙂

  • Ne yazık ki bu inlar kalem konusunda bloglarada sahipler !!!! ve hiç çekinmeden 10 dolarlık kalemi size 50 liraya satamaya çalışabiliyorlar 🙁

 6. A fantastic list! I own all of these (except for the Scrikss) and they're all great pens. I love the Noodler's Flex Pens mainly because they are able to fit many different types of nibs. I have a vintage Parker Duofold nib in mine at the moment.

 7. Merhabalar bu Güzel yazılarınızın devamıına bir tanede Lamy 2000 incelemesi koymanızı sabırsızlıklar bekliyorum, o zamana kadar idare etmesi için (nefis körlemesi 🙂 sormak istediğim bir soru var, acaba sizdeki hangi modeli çelik mi yoksa fiberglas olan modeli mi, birde ef ucunu bulmak mümkün mü.

Siz ne düşünüyorsunuz?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.