Sheaffer Klasik Kaligrafi Seti

37
228
Kesik uçlar el yazısını geliştirmek isteyenler için her zaman iyi bir seçenek. Internet üzerinden de değişik alfabelere ve kalem tutma tekniklerine ulaşmak mümkün. Ayrıca, Lamy, Sheaffer, Pilot ve Kaweco gibi muhtelif kalem üreticilerinin de kaligrafi setleri mevcut. Ben bugün size, Sheaffer’ın Klasik Kaligrafi Setini takdim etmek istiyorum. Bu setin içerisinde Fine (ince) olarak belirtilen 0.8 mm, Medium (orta) 1.3 mm ve Broad (kalın) 1.8 mm kalemler var. Lamy’nin kaligrafi setinden farklı olarak, bu sette 3 kalem gövdesi ile birlikte üç uç kısmı (Lamy’de ise tek bir gövdeyle birlikte 3 adet uç kısmı mevcut), 14 mürekkep kartuşu ve kaligrafiye giriş niteliğinde ufak bir kitapçık mevcut.
Kutu her ne kadar güzel görünse de, bence gereksiz derecede hacimli. Uç kısımları zaten gövdelerin içine takılacak, geriye kalan kartuşları da küçük bir kutuda saklayabilirim. Ayrıca, karton kutunun içerisindeki, kartuşların ve kalemlerin dizildiği plastik yuva çok kalitesiz ve dayanıksız. Bu yüzden kutuyu saklamaya değmez diye düşünüyorum.
Her uç, ayrı bir renkle birbirinden ayrılmış. Ayrıca, mürekkep kartuşlarının da farklı renklerde olmasını sevdim. Belirtmeliyim ki, bu kalemler, oldukça ıslak yazıma sahip ve eğer siz de benim gibi, kalemi elinize alınca hemen karalamalar yapmaya başlıyorsanız, yaklaşık bir saat içinde bir kartuş bitirebilirsiniz. Türkiye için konuşmak gerekirse, Sheaffer’in kartuşlarını bulmak pek mümkün değil, özellikle de renklilerini. Bu yüzden ben boş kartuşları atmayıp, şırınga ile tekrar tekrar dolduruyorum.
Daha önce belirttiğim gibi, Sheaffer Kaligrafi setinin içinde 0.8 mm, 1.3 mm ve 1.8 mm. Lamy kaligrafi setinin içinde ise 1.1 mm, 1.5 mm ve 1.9 mm uçlar mevcut. Buna karşılık Pilot Parallel Pen setinin içerisinde 1.5 mm, 2.4 mm, 3.8 mm ve 6 mm kalemler var. Kaweco’nun kaligrafi setinde ise, Lamy’deki kalemlere ek olarak 2.3 mm’lik bir uç var. Yani, hepsini almanın bir mantığı var değil mi? 🙂
(Her türlü teknik imkanları zorlayan bloggerınız Zeynep Kalemsever)
Bu setin fiyatı 60 TL. Benim elimde, aynı zamanda Sheaffer’ın eski kaligrafi seti de olduğu için kıyaslama şansım oldu. Maalesef yeni setin (yani bu setin) malzeme kalitesi daha düşük. Ancak yine de uçlar güzel ve yumuşak. Ayrıca bu set, diğerleri arasında en ucuzu. Örneğin Lamy Joy 170 lira, Kaweco 140 lira, Pilot Parallel Pen set ise 90 lira civarı. Eğer, siz de kaligrafi seti denemek istiyorsanız ve uygun fiyatlı bir tane arıyorsanız Sheaffer Classic Calligraphy Setine bir şans verin. Pişman olmayacaksınız.
Sevgiler,

37 YORUMLAR

 1. Fiyat konusunda ciddi bir hata var galiba. Tekli kaligrafi set fiyatı 60TL. Sizin elinizdeki maxi setin fiyatı 85TL ile 115 TL arasında değişiyor. Zannediyorum tekli olanının fiyatı söylemiş olabilirler size.

  • O zaman demek ki, şanslı günüme denk gelmiş. Çünkü blog için fotoğraf çekmeden hemen önce çıkardım üzerindeki 60 TL'lik etiketi. Belki de yakın zamanda zam gelmiştir çünkü ben bu seti alalı, bir iki ay oluyor.

 2. Most people I know have a Sheaffer as their first set of beginner calligraphy/ italic pens. As a snob, I didn't like the packaging so much, so I have not purchased one, even until now. It is good to see that their nibs are still good, so they will not discourage people from trying new things out, but since I have Lamy and Kaweco italic nibs, I will probably stay mesmerized by other's Sheaffer 🙂

  • I guess it is better to have Kaweco than other sets. First of all, Kaweco's material quality is better than Sheaffer's (I mean on this set) Besides, the other sets like Lamy or Pilot has long bodies which makes them a pain to use in daily arsenal. Only negative fact about Kaweco is that, it has one body and I am not sure that if it is completely negative.

  • I decided to buy only the nib units for both Kaweco and Lamy (2 each, which makes a full collection of various italic nib width) is so I can make better use of the pen body. It could be my petpeeve for having too many pen bodies around 🙂 The apparent downside is that I wont be able to switch cartridges with different nib unit in one session, so the best way to do this is to have a water cup on the side, and be ready to flush!

  • Sorry for the late response, your first comment was on spam folder. I don't know why!

   You should be flushing for every change so it should be a mess. Therefore, I like separate bodies.

   With this set you have, I guess you are only missing 0.8 and 1.3 mm. So just check "Online" a German brand for cheap alternatives. It might help.

  • haha.. Maybe that is Blogger's way of telling me that I talk too much! 😉
   I might have a size .8mm already with Pilot Plumix. According to my not-so-accurate tape ruler, it is slightly under 1mm. Though I have to say, it is a bit difficult to find Online brand in the states. Most retailers carry fountain pens and some ink, but it does not sell as well as other brands.

  • Ahaha, I really enjoy your company and don't worry I will take care of Blogger 🙂

   It is a pity that you cannot find Online pens in States, because I favor them over some cheap pens as Pilot Plumix in price and quality range. Luckily I have a spare one which I can send to you.

  • The feeling is mutual 🙂 I hope you enjoy all my random reviews as well.

   There are pens that are more readily available in the States than Europe, and vice versa. For some reasons, paper and pens I like (can't think of specifics) are usually available in Europe. I guess stationery stores will be the priorities in my Europe trip planning in the future 🙂

  • Thank you Shangching.

   If you are planning a "stationery trip" put Germany and France to the first row. Then Italy and UK. If you visit this four country you will find what you want. For example The Netherlands was disappointing. And I am looking for the stationery shops of Vienna and Prague for this October and still nothing.

  • Hmm.. Did you go to Akkerman while in the Netherlands? I heard that it is a fascinating stationery store. I can ask a friend who used to live in Vienna to see whether she knows of any stationery store there.

   That is the "itinerary" that I have in mind 🙂 A friend of mine is in Germany right now, so as you can see, I am totally envious.

  • According to my internet research, it was in Kalverstraat but I couldn't find it. Then asked to another store and they told me that Akkerman was closed.

   But I would be more than glad, if you could ask your friend about Vienna stationery stores. I am hoping to find some stamps.

   Germany is like Jerusalem of pens 🙂

  • I was just thinking about Staedtler Welt in Nuremberg.. I think I can live there as a homeless 😉
   Akkerman's website recently changed to http://www.vulpennen.nl, and according to my understanding of Dutch (using my poor proficiency in German), the store is still standing. Here is the address and phone number 2511 AB DEN HAAG 070-3462264.
   I will ask my friend to see whether she has any recommendation in Vienna! While you are there, don't forget the pastries 🙂

 3. I had never heard of this calligraphy set before, looks interesting 🙂 I started with a set of Pilot Parallel pens (which you can find for cheap on some sties, I got mine for something like US$40)

 4. merhabalar, öncelikle yazacagım konuyla ilgili yazınızı bulamadım ondan dolayı buraya yazıyorum. Bir yazınızda amsterdam ın kalem defter bazında ihtiyacınızı karsılamasa konusunda yetersiz oldugunu belirtmisdiniz. ben bir tur dusunuyorum fransa almanya otaraflara fakat kalem kagıt vb. ürünlerin de sıkı hayranı ve takipcisiyim bu bağlamda bilginiz cercevesinde bu ülkelerden hangisi benim bu yonde ihtiyaclarımı karsılar dolma kalem murekkepler defterler ve buna benzer seyler eski bir cok marka fransız ve almanların bu bakımdan bu iki ulkeden hangisi bu ihtiyacları güzel bir sekilde karsılayabilir. cok tesekkür ederim.:)

  • Kesinlikle Fransa ve Almanya diyebilirim. Fransa'da inanılmaz bir dolmakalem kültürü var. Jean Pierre Lepine, Ines de la Fressange gibi butik Fransız markalarından (bu iki marka ile ilgili inceleme yazım mevcut) Waterman gibi dünya çapında Fransız markaları da dahil herşeyi bulabilirsiniz. Benim vaktim çok kısıtlı olduğundan Gibert Josef gibi zincir kitapçılardan birine girmiştim ve benim için epeyce doyurucu olmuştu.

   Almanya ise malum Lamy ve Faber Castell'in ana vatanı. Ayrıca Online isimli başka bir Alman markası da var. Yakın zamanda Türkiye'den çekildiler. Orada da çok sayıda kırtasiye bulabilirsiniz. Tabi, Lamy ve Faber Castell Türkiye'de de yoğun olarak bulunabiliyor. Daha farklı şeyler ararsanız sanırım Fransa derim.

 5. merhaba,
  Sheaffer classic takım aldım gecen hafta iİstanbul'dan ancak icinden sanırım instruction (step by step) kaligrafi kitapcık cıkmadı. Elinde fazla olan varsa ya da download yapılabilecek bir site bilen var ise yardımcı olabilir mi. ABD ye de yazdım ama bir de burayı deneyeyim dedim. Bir yerden buldum 20 sayfa cıvarında birsey ama print screen yapabildim sadece. Bana e posta ile de ulasabişisniz. Tesekkurler
  [email protected]
  mehmetdincerkoksal.wordpress.com

Siz ne düşünüyorsunuz?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.