Sheaffer Imperial II Deluxe Touchdown Dolmakalem İncelemesi

21
567
Sheaffer Imperial II Deluxe Touchdown
Merhabalar,
Bu hafta sizleri eskilerden bir kalemle selamlamak istedim. Eski kalemlerin benim kalbimdeki yeri başka. Düşünsenize elimizde tuttuğumuz bu kalem neredeyse 60 yıllık. 60 yıldır kimbilir hangi ellerde, hangi çantalarda gezdi, hangi çekmecelerde unutuldu, hangi pazarlara düştü? İşte şimdi elimde Sheaffer Imperial II Deluxe Touchdown var. Buyrun sohbete 🙂
Sheaffer Triump Çelik Uç
Sheaffer Imperial 1960’lı yıllarda çıkmış bir seri. Bu serinin muhtelif gövde, uç ve dolum sistemiyle geliyor. Bu uç, Sheaffer’ın triumph olarak adlandırdığı uçların çelik versionu. Kısa ve konik bir yapısı var.
Sheaffer Touchdown Dolum Sistemi
Dolmakalemimizin modelinin Imperial II Deluxe Touchdown olduğunu söylemiştik. İşte bu “touchdown” ismi de Sheaffer’ın touchdown adını verdiği pnömatik dolum sisteminden ileri geliyor. Bu kalemi doldurmak için vidayı çevirip, fotoğrafta gördüğünüz gibi pistonu yukarı doğru çekiyoruz. Sonra mürekkebe batırıp, aşağıya itiyoruz. Yeniden vidaladığımızda kalemimiz kullanıma hazır oluyor.
Sheaffer Imperial II Deluxe Dolma Kalem
Sheaffer Imperial II Deluxe Touchdown dolmakalemin yazımı da oldukça güzel. Yumuşak, ıslak sayılabilecek bir ucu var. Ben yazımından oldukça memnunum.
Sheaffer Triumph Çelik Uç
Siz eski kalemler hakkında ne düşünüyorsunuz?
Sevgiler
Zeynep Eskikalem

21 YORUMLAR

  1. Yıllara meydan okumalarına şaşıyorum. 60 yılı bırakalım, dalya demiş kalemlerle bile yazıyoruz. Satın aldığımız güncel üretim kalemlerin bu performansı gösterebileceklerinden şüpheliyim. Umarım başarabilirler. Bizim kalemlerimiz için de birileri "hangi ellerde, hangi çantalarda gezdi, hangi çekmecelerde unutuldu, hangi pazarlara düştü? kimler kullanmıştır, neler yazmıştır" derler 🙂

  2. Sheaffer Imperial II Deluxe, benim en severek kullandığım dolmakalemlerimin başında geliyor. Bendeki bordo renkli. Yanlış anımsamıyorsam lise orta 2'de kullanmaya başlamıştım ilk kez. Yıllarca bir köşede durmuştu. Sonra bir gün temizledim ve mürekkep çektim… İnanılmaz yumuşak ve güzel bir yazımı var.

  3. Çok hoş bir görüntüsü de var. 55 yıl kadar önce dolmakalem alırdım. Şimdi emekli yaşına gelince yine kalem ile ilğileniyorum. Bazı arkadaşlarım merakımı hoş karşılayıp yardımcı bile oluyorlar.
    Kalem sevmekten, kullanmaktan memnunum.

Siz ne düşünüyorsunuz?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.