Pazar Temizligi

18
296
Bir sürü dolmakaleme sahip olmak eğlenceli ama ne derler bilirsiniz: “Daha fazla kalem, daha fazla sorumluluk” 🙂 Özellikle de kalemleri muhafaza etmek büyük bir sorundur. Kutularının içinde mi tutmalı, kutularından çıkartmalı mı? Kutuları ayrıca saklamalı mı, yoksa atmalı mı? Kalem tepsilerinde mi saklamalı, yoksa kalemliklere mi koymalı? Karar vermek ve plan yapmak lazım. Ayrıca sizi bilmiyorum ama aradığım kalemi bulamadığımda bende ufaktan bir asabiyet baş gösteriyor.
Bu kalemlik de babamın hediyesi. Ankara’daki bir kırtasiyeden almış. Maalesef fiyatını bilmiyorum. 55 kaleme kadar alıyor ve bence kalemleri saklamanın düzgün yollarından bir tanesi. Çünkü, fermuarını kapatınca, kalemler sabit ve tozdan arınmış bir şekilde saklanabiliyor. Ben de işte bu Pazar sabahı erkenden kalkıp, dolmakalem rafımı birazcık temizledim ve bazı kalemleri buraya aktardım. Bazı kalemler hala (genellikle kıymetli olanlar) kadife tablada, bazıları kova şeklindeki kalemliklerde ve bazıları da kalem kılıflarında duruyorlar. Diğer kalem saklama yöntemlerimin bir kısmını şu linkten görebilirsiniz.
Bu da, pazar temizliğime, raflara zıplayarak, kalemleri patileyip atmaya çalışarak ve minik pembe burnunu her yere sokarak bana yardım eden sevgili asistanım. Sanırım, bana yardım etmek için bu kadar çalışınca yorgun düştü.
Herkese iyi pazarlar!

 

18 YORUMLAR

  • Merhaba Nabrut,

   Oradaki kalemlerin hiçbirinde mürekkep yok. Bir kaleme yapılabilecek en büyük kötülük, ucunun üzerine düşürmek, ikinci en büyük kötülük ise, mürekkeple bırakmaktır 🙂

   Dolmakalem kullanırken genelde 2-10 arasında kalem mürekkeplenir. Mürekkep bitince eğer o kalemi uzun bir süre kullanmayacaksak, temizleyip, yıkayıp kaldırmak gerekir. Aksi halde, kalemin içindeki mürekkep bir süre sonra buharlaşır, geriye mürekkebin sadece boyası kalır ve bu boya da dolmakalemin içindeki ince kanalları tıkar.

   Bu arada, daha önce uçlarla ilgili bir soru sormuştunuz ya, F uç ne demek diye. İşte bu konuda bir yazı hazırladım. Yakın zamanda yayınlayacağım. Umarım hoşunuza gider.

   Sevgiler

  • çooook tşekkr ediyorum.peki aşağı yukarı ne kadar bir süreden sonrasında dolmakalemi boşaltmalı?ne çok soru soruyorum ama idare et beni:)
   uçlarla ilgili yazını bekliyorum 🙂

  • Yok canım olur mu öyle şey. Bu blogu böyle işler için açtım zaten.

   Şimdi mesela bir dolmakalemi aldın, doldurdun mürekkebini, yazdın yazdın bitti, aynı mürekkepten bir tane daha doldurdun. Yani kalem hep kullanımda, işte o zaman ilk dolumdan itibaren en geç üç haftada, hadi bilemedin birinci ayın sonunda yıkamak lazım.

   Eğer kalemi doldurup hiç kullanmıyorsan, o zaman bir hafta on gün sonra temizlemek gerek.

   Tabi bunlar afaki rakamlar, kaleme ve mürekkebe bağlı olarak da değişir az biraz.

 1. This is a really nice storage solution. Currently I have all my pens thrown into a cardboard box (OH, THE HUMANITY). I haven't seen something designed to fit fountain pens specifically, but I have seen similar cases marketed for children. I am thinking of getting one of those for cheap and altering it can't be that hard, right? 🙂

  thanks for the inspiration! 🙂

  • Thank you Azizah, what can we do without cats, right?

   I will let my father know about people saying he has good taste, he will be more than happy and this will be a good motivation for him to buy more stuff for me 🙂

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.