Sunday Post 47 / Pazar Postası 47

8
79
Scroll down to read in English
Pazartesi günleri muntazaman çıkan pazar postasından herkese merhabalar! 
Bu haftanın iki kitabı da Vamık Volkan’dan. Daha önce hatırlarsanız Gidenin Ardından kitabını okuyup çok sevmiştim. Bu iki kitap oldukça benzer nitelikte, Vamık bey’in iki ayrı hastasının uzun yıllar süren psikanalitik öykülerini anlatıyor. Kesinlikle tavsiye ederim. 
Kışın gelmesiyle, hafta içi akşamları daha çok evde geçirir oldum. Benim için kış demek Mesnevi demek. Biz kışı hep ölü ve uykuda bir mevsim olarak düşünürüz. Aslında kış, bahara hazırlığın yapıldığı canlı bir mevsimdir. Ben de Mesnevi ile ruhumu kendi baharına hazırlamaya çalışıyorum. 
Ama elbette bu haftasonları kaçıp kendimizi bir yerlere atmıyoruz demek değil. İstanbul’un etrafında bu kadar güzel, sakin ve huzurlu yerler olduğunu bilmek güzel. Çok üşüsek, ıslansak, hatta motor arzılarıyla uğraşsak da, eve dönüp yatağa yattığımda o günün bana kattıklarını düşünmek harika. 
Sizin kendinizi nelerle mutlu ediyorsunuz?
Sevgiler,
Zeynep Benbirkuşolsam
CONTINUE to READ in ENGLISH

Hello from our regular Sunday Post published on Monday!
I read two books from Vamik Volkan again. Maybe you’ll remember that I read Life After Loss: The Lessons of Grief recently. Than this week I managed to finish Cosmic Laughter and The Woman Who Lived with Horses. Both books are about two psychoanalytic cases regarding two different women. I hope you are going to enjoy it. 
Since the winter has come I started spending my nights at home. Many people think that winter is a lazy, latent season while all nature sleep. However, I think there is a big fuss to keep prepared for spring during the winter. Therefore I am trying to read Masnawi again so I can prepare my soul to its own spring.
But of course that doesn’t mean that I don’t have little escape throught the nature. I am really glad there are still some places we can find peace around Istanbul. Even though we get cold, we get wet and exhausted it feels so good when I try to sleep. 
How do you keep yourself happy?
Cheers,
Zeynep Wouldliketobeabird 

8 YORUMLAR

 1. Psikanalitik öyküleri tavsiyelerinizi listeme aldım.

  Cogito, ergo sum. Özellikle de insan psikolojisi ve davranışları hakkında ise okuduğum ya da düşündüğüm daha da var olduğumu hissederim bu hayatta…

  İstanbul ayrı bir hikaye, çok ayrı!
  Yeri gelir 2 saatte ancak geçersin sadece köprüsünü. Milyon dollarlara boğaz kıyısından villa alırsın, gelir gemi çarpar. Fakirine ayrı, zenginine ayrı çilesi vardır ama vardır illaki çilesi…

  Bizim buralardaki mesafe plaja 10 dakika, doğaya 15 dakika en uzak yere (radar) ise 30 dakikadır.
  İlkbaharda yeşil, sonbaharda kahverengi, kışın ise beyaz tonlar hakimdir doğada. Yeter ki sloganın "Doğada hayat var!" olsun.

  Kendimi nasıl mutlu ederim.

  Arazi motosikletim ile doğada gezerim genellikle. Yazın serinlemeye, çiçeklerin ağaçların kokusunu hissetmeye, kışın ise yağan karlardan çay demlemeye ve içmeye giderim gördüğüm yabani domuz, keçi, tavşan, çakal da ayrı bir macera kadar gezime .

  KPT

  • Beni bu kitapları okuduğumda en çok etkileyen şey, dışarıdan çok "anormal" görünen insanların aslında iç dünyalarında bizimkine benzeyen ne kadar çok şey taşıdığı… Biz normalleri, o anormallerden ayıran çok ince bir çizgi var.

   İstanbul'un bence en güzel tarafı, bizi iki tekerliler için bir sürü rota barındırması. Dün toplamda 300 km yol yapıp o kadar güzel şeylerle karşılaştım ki, soğuk o kadar koymadı desem yeridir.

   Yalnız arazide çamura giren bir cross'çu arkadaşımız asfalta çıkınca lastiğindeki çamurlardan dolayı yere kapaklandı 🙂 Allah'tan ekip her zaman full koruma da bir sıkıntı olmadı.

   Gerçekten doğada hayat var, biz yeter ki ondan ayrı olmadığımızı anlayalım.

   Sevgiler

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.