This is not your typical Budapest Travel Review

13
155
 Budapeşte’de özellikle kırtasiye aramadım ama gördüğüm tüm kırtasiyelere girmeye çalıştım. Sizin için de fotoğraflarını çektim 🙂 Pirex Papir bunlardan ilki.
 Pirex Papier’de Parker, Lamy ve Waterman’lardan oluşan bir seçki var. Bunların hepsi elbette yeni kalemler.  Diğer kalemlerin fiyatlarını bilmediğim için bir şey diyemiyorum ama Lamy Safari (bence) olması gereken fiyattan yani 50 TL karşılığı Macar Lirasından satılıyordu.
               
 Ceruza Megapapir de bir kırtasiye dükkanı ancak bildiğimiz kırtasiyelerden biraz farklı… Burada kalemden ziyade kağıt ürünleri, defterler, kartpostallar, posterler, takvimler satılıyor. Ürünlerin dizaynları da harika!
 İçerisi, kırtasiye seven yetişkinler için bir cennet. Fiyatlar ise maalesef biraz yüksek. Örneğin bu fotoğraftaki büyük defterler 90 TL civarında. Ancak, gerçekten güzel dizaynları olduğunu söylemeden geçmeyelim.
 Bu yukarıda gördüğünüz fotoğraflar Budapest History Museum’dan, El yazması eserlerin orijinalleri müzede değil (geneli İtalya müzelerine dağılmış durumda) ama replikaları mevcut ve elektronik olarak da kitapları inceleyebiliyorsunuz.
 
 Burası da Alexandra isimli zincir bir kitapevinin şubelerinden biri… Şubenin en üst katında çay kahve içip, pasta yiyebileceğiniz böyle güzel bir alan var. Tarihi dokusu ile muhafaza edilmiş. Gitmek isterseniz, Bookcafe Lotz Hall diye aratabilirsiniz…  Ayrıca şunu belirtmeden geçemeyeceğim. Budapeşte’de gerçekten çok ama çok fazla kitapçı var. Bizdeki 1 Milyoncu mantığı ile, sakızdan, elektroniğe, çantadan, kırtasiyeye uzanan kitapçı mantığından çok uzaklar. Sadece kitap satıyorlar. Çok azında bir iki parça kalem ya da deftere denk gelebilirsiniz. Ama kitapçılar gerçekten güzel ve dolu.
Budapeşte’den aldıklarım bu kadar. (Bir de fotoğraf karesine girmeyi unutmuş bir defter daha var) Toplamda 3-4 parça defter. 3 dolmakalem, 6 adet Stabilo boya kalemi ve bit pazarından alınmış, iki adet gümüş parça… Maalesef bit pazarında hiç ama hiç dolmakalem yoktu.
 Ben Budapeşte’yi çok sevdim. Bakarsınız yazın bir daha giderim 🙂
Sizin Avrupa’da en sevdiğiniz şehir hangisi?
Sevgiler
Zeynep Çokgezengil

13 YORUMLAR

 1. Hoşgeldiniz! Şu sadece kağıt ürünleri satan kırtasiye iyiymiş. Ülkemizde asıl sıkıntı yaşadığımız da kağıt defter zaten. (Laf aramızda cumartesi günü biraz defter kağıt aramalardaydım da… Hep hayal kırıklığı hep hayal kırıklığı)

 2. Hi Zeynep,

  Nice to hear you visited Budapest. I always think that Hungary is very poor regarding the stationery sortiment. However, there are some shops better than others. Pirex is one of them, offering maybe the cheapest Lamy prices, including any online shop you can find.

  There is also at least one small specialist shop in Budpest, that offers many kinds of Japanese stationery, fountain pens and inks. Sadly it is very far from the city centre, but maybe worth a visit next time.

  Best wishes from Hungary!

 3. Her yerde kitapçı olması hoşuma giden bir ayrıntı oldu. Keşke burada da kitap kültürü olsa. Birinin elinde kitap görünce, "Vaaaay kitap mı okuyorsun, bakayım kapağına" değil de, kitabı görünce içinden "Vaay bu kitabı benden önce almış, acaba istesem bana da okumam için verir mi?" denilse. Neyse biz dolma kalemlerimize dönelim.

 4. Zeynep başganım, en sevdiğimiz şehri sormuşsunuz ya; açık ara Londra diyorum
  Müzik dükkkanına girdiğinizde o plaklar, cd'ler üstünüze yıkılacak gibi yoğun 3 katlı yerler var. Kitapçı deseniz, bizdeki meşhur bir kitapçının iç tasarımını direkt çaldığı Borders var, nerdler için LOTR dükkanları, grafitti dükkanları,… her bi şeyin dükkanı mevcut. Bit pazarları ayrı güzellik.
  OzgurD

 5. Budapeşte gerçekten çok sevdiğim ve gitmekten hiç sıkılmadığım bir şehir. Şehrin her köşesi başka bir şey vadediyor. Maalesef bit pazarlarında kalem bulmak çok kolay olmuyor. e-bay icat oldu mertlik bozuldu 🙂

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.