Video: Noodler’s Nib Creaper Flex Fountain Pen / Noodler’s Nib Creaper Esnek Uçlu Dolmakalem

25
120
Scroll down to read in English
                                      
Bugün video serisinde, Noodler’s Nib Creaper ile çektiğimiz video var. Tüm videolar için Fatih’e ne kadar teşekkür etsem az. Ama bu yayının özelliği sadece bu esnek uçlu kalem veya videosu değil, aynı zamanda blogdaki 400. yazıyı yayınlamamız. 
İyisiyle kötüsüyle 400 yazıyı geride bırakıyoruz. Tıklanma sayımız neredeyse 700.000’e yaklaştı. Küçük bir resimle başlayan blog sizlerin destekleri ve katkılarıyla değişti ve gelişti. 
Hepinize çok teşekkürler.
Zeynep Çokduygusal
CONTINUE to READ in ENGLISH

We have Noodler’s Nib Creaper Video today. I would like to thank Fatih for all those great videos. But making a video of a flex pen ain’t the only feature of this post but it is being 400th post on the blog. 
Having 400 posts is kind of beyond my dream. Our hit is about to reach 700.000 and this blog starting with a small photo evolved and improved with your support.
Thank you all!
Zeynep Veryemotional

25 YORUMLAR

 1. 1. yazınız çok güzel hayran kaldım.
  2.Nib creaper ile Ahab arasındaki fark nedir? dolum mekanizmaları mı yoksa uç da farkediyor mu?
  3. bu gün esnek uç çalışmalarına başlıyorum acilen.

  • 1. Çok teşekkürler 🙂
   2. Şekilleri ve dolum mekanizmaları biraz farklı. Nib creaper bildiğimiz çevirmeli pistona sahip, Ahab'ta üsten bastırdıkça doluyor. Çevirmeli değil de kaydırmalı piston mekanizması diyorlar buna.
   3. Esnek uç çok keyifli bir şey.

   ^_^

 2. Esnek uçlu kalemin kullanılışını ilk kez blogun yıldönümü toplantısında sen yazarken görmüştüm. Şiir gibi benzetmesi yaparlar ya aynen öyle, kalem esnedikçe tarif edilemez duygulara kapılıyorum.

  Ben de katkılarından dolayı sana teşekkür ediyorum. Bu arada bu hafta her gün yeni bir yazı geldi, hafta oldukça bereketli geçti.

 3. Harika bir video. Müzik, yazı ve kalem birbirini bu kadar mı tamamlar, elinize sağlık. Bu arada kağıt çok iyi görünüyor. Ne kullandınız acaba pist olarak bu sürüşte?

  Bloğumuzun 400. sayısını kutlarım. Nice yazıları daha çok dostla paylaşmayı dilerim.

 4. muhteşem yazınla 4000.i yazılarını görürüz inşallahhhh:))) yazı çalışmalarıma ara vermiştim acilen tekrar başlamalıyım .. bu güzel blog için teşekkür ederim ellerine emeğine sağlık..

 5. Ben de dün Ahab almıştım ama dolum işine kafam karıştı; basarak demişsiniz, ben çekmiştim, umarım yanlış yapmamışımdır. Dün pek beğenmemiştim ama bugün biraz daha iyi geldi yazımı. Unutmadan kalemdeki bu koku geçecekmi?

  400. Yazı da hayırlı olsun…

  • Doğrudur, sıcaktan ne dediğimi bilememiş olabilirim 🙂

   Kalemdeki koku zamanla azalıp kayboluyor. Bir de Ahab'ı söküp takıp damakla ucun birbirine göre poziyonunu değiştirip ayarlamak gerekiyor. Böyle böyle optimum bir hale getirebiliyorsunuz.

  • Yok, maalesef bilmiyorum. Oturup üzerinde çalışmak lazım ama bu aralar biraz tembelleştim sanırım 🙂

   Evet, blog kendi kendine gelişip şekilleniyor. O mitingin temellerini yavaş yavaş atıyoruz. En büyük hayallerimden biri ilkokullarda böyle bir sisteme geçilmesi.

  • Aman diyeyim, miting şakaydı 🙂 Gerçi MEB'e başvuru yapsanız da, dikkate almayı bırakın dinlemezler bile. Bu ülkede ses getirmedikçe güzel ve faydalı da olsa sistemin değişmeyeceğine inanmaktayım. Mitingin de işe yarayacağı tartışmalı. Milyonlarca insan geçen sene…

 6. Dolmakalem Sevenler Derneği açmalıyız. Kanarya sevenlerinki bile varsa bizimki de olmalı. Dolmakalem ocağında buluşmalar, workshop'lar yaparız. 😀

  400 yetmez! 401. post ne zaman geliyor? 🙂

  • ___Dolmakalem ocağı… uf…

   ___Neler neler yaparız orada ? Dolmakalem dökeriz (gövdelerini) (bkz : top dökmek), mürekkep kaynatırız bir kaç taşımlık, Almanya'dan, Japonya'dan ustalar getirtiriz, çay ocağından oralet söyleriz. Eğleniriz gibi geldi. Kadıköy'de açalım ama açabilirsek, deniz manzaralı.

   ___401. postun ne hakkında olacağını bilmiyorum ama 4001. nin Pelikan ve ürünlerine itaf edileceğini umuyorum.

  • Ahab da esnek uçlu evet. Koku zamanla azalarak bitiyor ama kullanışsız ve kötü demek yersiz. Neticede 20 dolarlık bir kalemden bahsediyoruz. Ucu ve damağı kullanıcının söküp takması ve kendine göre ayarlaması üzerine kurulmuş. Maalesef piyasada bu fiyata başka bir esnek kalem bulmak mümkün değil.

 7. Zenep hanim, merhaba dolmakalemler için uc ureten firmalar oldugunu ogrendim. Hatta bazi markalar bu uclari kullaniyor. Schmidt, bock, jowo gibi firmalar. Bu uclar her dolmakaleme uyarlanabiliyor mu? Merak ettim. Bu konuyu hic arastirma firsatiniz oldu mu ?

  • Merhabalar Güven Bey,

   Dolmakalem uçları konusunda iki çeşit numaralandırmadan bahsetmek mümkün. Birincisi bizim bildiğimiz uç kalınlığını gösteren F, M, B gibi sınıflandırma. İkinicisi size size 5, size 6 diye gidiyor. Uçların büyüklükleri bu sınıflandırmaya göre adlandırılıyor. Bu nedenle bazı kalemlerin uçları bazı başka kalemlerle değiştirilebiliyor. Ancak her dolmakaleme uyarlamaktan kastınızın ne olduğunu tam olarak anlayamadım.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.