Waterman Carene Marine Amber Dolmakalem Incelemesi

28
602
Dolmakalem dünyasında camianın birlik olup, biat ettiği bir takım kalemler vardır: Pelikan M4xx serisi, MontBlanc 14x serisi gibi. Waterman Carene de bunlardan biri. Waterman kalemlerinin güzel kalitesi, farklı bir tasarımla birleşince, bu kalemi dolmakalem dünyasının fenomenlerinden biri haline getiriyor.
İnternette gördüğüm kadarıyla, Waterman Carene’ın ilk üretim tarihi yaklaşık olarak 1998. Yani, bu kalemi elimize aldığımızda aslında 14 yıllık bir dizaynı tutuyor oluyoruz. Ama bence, Carene’in dizaynı oldukça çağdaş. Waterman’ın websitesine göre, kalemin dizaynında yatların aerodinamik simetrisinden ilham alınmış.
(İşte tam burada lüks içinde yüzdüğümüzü hayal ediyoruz)
Carene’in altı rengi mevcut: Parlak Kırmızı (Glossy Red), Canlı Mavi (Vivid Blue), Puslu Kahve (Frosty Brown), Kömür Grisi (Charcoal Grey), Kara Deniz (Black Sea [gümüş ve altın bitiş seçenekli]) ve Kehribar Deniz (Marine Amber). Ben şahsen Marine Amber’i çok beğendiğim için onu aldım. Bana kalırsa, kırmızımsı kahverenginin siyahla karışımı özellikle de altın bitişle birlikte kaleme çok şık bir hava veriyor.
Waterman Carene 18 ayar altın gizli uca sahip. Bu benim ilk altın uçlu kalemimdi ve kendimi kağıda değil de, bulutlara yazı yazıyor gibi hissettim. Gerçekten bu kalemle yazmak çok keyifli. Üzgünüm çelik uçlar ama durum maalesef böyle 🙂
Bu kalemin ucunun üzerinde bir hava deliği mevcut değil. Onun yerine arka tarafında hava deliği var ve damak kısmının dizaynı çok şık.
Waterman Carene kartuşla ve dönüştürücü ile kullanılan bir kalem ve kapağı da vidalı değil, tık diye oturan cinsten. Bence bu kalemin en kötü yanı “ağırlığı”. Belki de, ben daha orta ağırlıkta hatta hafif kalemleri sevdiğim için bana da öyle geliyor olabilir. Aşağıda detayları bulabilirsiniz:

 

BOYUTLAR
–  Kapak kapalı: 14.4 cm
– Kapağı üzerine takılı halde: 14.8 cm
– Sadece gövde: 12.8 cm
AĞIRLIK
– Kapakla birlikte: 34 gr
– Kapaksız: 23.3 gr
(Diğer bazı dolmakalemlerin ağırlık ve boyutları için buraya tıktık)

 

Umarım siz de bu kalemi sevmişsiniz.
Sevgiler,
Zeynep Kalemperver (^ o ^)

28 YORUMLAR

 1. waterman, bir markanın sahip olabileceği en güzel isim bence. tamam, waterman marka telefon veya çekiç komik durur, ama neticede öyle.

  bu arada geçen fikir beyanı reca ettiğim kalem seçim işinde, kırtasiyeden bir waterman perspective ile çıkarak olayı hallettiğimi de söylemek isterim.

  gözüme bi an şahane göründü, biraz irice (epey irice) ama, nib desenleri olayı bitirdi…

 2. I agree that the nib design looks futuristic, and it does resemble an older Parker 45. Sometime I think I prefer pens without breather hole; it makes the nib looks a bit sleeker.
  The marbling on Waterman simply looks fabulous. Good to have!

  • Ah ben de bayılıyorum Waterman'ın eski flex kalemlerine. Umarım bir gün bulabilirim.

   Carene'de ise gerçekten Marine Amber rengini çok beğeniyorum. Ancak benim kullanımım için birazcık ağır bir kalem. Yine de çok şık ve güzel.

 3. Almak istediğim kalemler listesinin en başında bu kalem vardı, ücreti ve -malum- Türkiyede F uçlusunu bulamamam almamın önünde en büyük engeldi.

  Bugün yine dolanırken İstanbulda sarfmarket.com'da buldum, fiyat 317 deyince hemen atladım ama KDV hariçmiş. 374 de fena fiyat değil ama işin güzeli arkadaş F uçlusunu 15 günde getirtebileceğini söyledi. (Başka bir yerle F uç konusunu görüşmemiştim)

  http://www.sarfmarket.com.tr/tr/waterman-carene-lake-siyah-gt-dolma-kalem-s0102420—u

  http://www.sarfmarket.com.tr/tr/waterman-carene-lake-siyah-st-dolma-kalem-s0117110—u

  Altın uçlu olan ilk kalemi düşünüyorum, siz ne dersiniz?

  • Merhabalar,

   Ben de bu kalemi çok seviyorum gerçekten ancak bana kalırsa tek eksi yönü ağırlığı. Ancak biliyorum ki, bazı insanlar da, hafif kalemlerle rahat edemiyorlar yazarken.

   Fiyat olarak 374 güzel geldi bana. Ben yaklaşık bir sene önce, daha pahalıya aldığımı hatırlıyorum.

   Umarım güzel günlerde kullanırsınız.

   Sevgiler

 4. Arkadaşın F uçlusunu getirtirim demesi üzerine siparişi verdim, en geç onbeş günde gelir demişti ama bir iki saat önce kargo geldi. Bir yanlışlık olmasın diye aradım, elindeki M uçu kalemi yolladığını, yurtdışından sadece F uç getirteceğini ve onu da gelince yollayacağını söyledi. Bana ekstra masraf çıkarmı diye sordum, size yansıtmamaya çalışırım dedi.

  Bir saattir bakınıyorun bu kalemin sadece ucunu göremedim. Pelikan için uçlar satılıyor ama M200 için olan en ucuzu bile 40 dolar.

  Siz hiç karşılaştınızmı bu kalemin sadece ucuyla, ya da en azından fiyat bilgisi alabileceğim bir yer varmıdır?

  • Hmmm, şimdi Pelikan'ın uç mekanizması diğerlerinden farklı. Sadece metal olan kısım takılıp çıkartılabiliyor ama Carene'de aynı durum mevcut değil.

   Bir ihtimal, grip section dediğimiz kısımdan olduğu gibi değiştirecektir. O zaman sizdeki Medium'u iade etmenizi isteyip, yerine F gönderebilir. Bilemedim gerçekten.

 5. Bu kalemi ben de düşünüyorum. Lakin yabancı forumlarda uzunca yazdıktan sonra atlama (skipping) yaptığını yazanlar var. Siz böyle bir durumla karşılaştınız mı?

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.