Waterman Le Man 100 Classic and Briarwood Gulagaci

8
125
Waterman Le Man 100 incelemesini hatırlıyor musunuz? İşte o kalemin bir de Türkçe’de gül kökü olarak geçen “briar” ağacından yapılmış versiyonu mevcut. Özellikle pipolarda kullanılan bu ağaç, oldukça dayanıklı. Waterman’ın da gövdede bu ağacı tercih etmesinin başlıca sebeplerinden birinin bu olduğunu düşünüyorum.
İki kalem gövde açısından herhangi bir fark olmasa da (elbette gövde materyali dışında) uç üzerindeki dekorasyon birbirinden oldukça farklı görünüyor. Üstteki bir küre ile tezyin edilen uç Le Man 100 klasik modeline aitken, alttaki uç aynı kalemin briarwood versiyonuna ait. Ben fotoğraflamayı unutmuş olsam da, iki kalem arasında yazım kalitesi açısından bir fark olmadığını söylemek boynumun borcu. Daha önce Le Man’ın 500 dolar ve üstünde fiyatlara alıcı bulduğunu söylemiştim. Aynı kalemin gül ağacı versiyonu olan briarwood’a rastlayamadım bu sebeple karşılaşırsanız fiyatının 500 doların üzerinde olabileceğini tahmin ediyorum.
Sevgiler,
Zeynep Gülağacı

8 YORUMLAR

 1. bu waterman kalemlere benim ayrı sempatim var.

  ana yemek asla olamıyor ama şahane mezeler, ara sıcaklar, hadi bulunduğum yerden ötürü edeyim bu lafı tapaslar gibi.

  bu kalemler için nib seçenekleri de oldukça geniş diye biliyorum. ideal serisinde.

  bu gül ağacı, pipolarda kullanılırken, tam pipo şeklinde damar yolu olan kıvrımları kullanılıyor. bu yolu takip ederek üretildiğinde oldukça kaliteli ve değerli diye biliyorum. başında brasilian varsa zaten, en muhteşem gitarlar da bu ağaçtan elde edilen parçalara sahip oluyor.

  ah waterman waterman… geçenlerde bir serenite kaçırdım maalesef.

  ayrıca keyhole niblerine bayılmaktayım şahsen

  ve itiraf ediyorum, audace serisinin urban nomad modeline o kadar bayılıyorum ki, ultrafeminine fashion pen vs diyerek tanıttıkları bu kalemi kocaman sakallı bir herif olarak günlük kalem niyetine kullanmaktayım.

  • Bence en büyük eksikleri uçları güzel olmasına rağmen sadece kartuşlu kalem üretmeleri. Başka hiçbir dolum sistemi sunmuyorlar.

   Serenite'yi kaçırmak fena olmuş cidden.

   (Biz görürsek kimseye söylemeyiz, merak etmeyin :p)

 2. Zeynep Hanım merhaba;
  Briarwood ucun diğer uca göre daha ince yazı kalınlığı olduğunu tahmin ediyorum doğrusu.
  Waterman kalemler de yıllardır ilgimi çeker.Expert modelini uygun fiyatlara bulabiliriz sanırım.
  Sağlıcakla kalın Visconti

  • Eldeki nemi alıp almadığını bilmiyorum. Zaten o kadar detaylı kullanmadım kalemi ama güzell bir kalem. Belki diğer ahşap kalemler gibi zamanla koyulaşabilir.

   52 çok güzel bir kalem gerçekten. Ben de çok istiyorum. Muhteşem esnek bir ucu var.

 3. I have both of these pens and both write extremely smooth. The Ideal wood pen, as expect, has a different feel when you write. One with thing I noticed is that with the Ideal wood pen if you use turquoise, purple, green, and brown inks the pigment in the ink stains the wood even if you wipe off the excess ink quickly. Some people have stained the wood and applied shellac to protect the wood. Beautiful pens. I have the day and night Exception and that too is a beautiful writer besides having an unique clutch mechanism instead of thread to remove the body from the nib assembly. Love your site!

  • Hi Hal,

   Waterman maybe is not offering any super-cool filling systems but always guarantees the butter smooth nibs.

   Stains are always problem when it comes to wooden or leather pens. That's why I am generally a bit reluctant to use them. I have a Louis Vuitton leather pen but wisely, they coated the grip section with a lacquer type so it won't get stained. On the other hand, there is always risk to stain the body with inky fingers.

   And I really wonder about Exception and curious about this clutch mechanism.

   Cheers,

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.