Yeni Başlayanlar için Dolmakalem Önerileri

34
2273

Merhabalar,

Bugünkü videomuz, yeni başlayanlara yönelik. Dolmakaleme başlamak istiyor ama bir sürü marka ve model arasında kayboluyorsanız buraya göz atabilirsiniz.

Sizlere önerdiğimiz, Kaweco Classic Sport, Lamy Safari, Pilot Metropolitan, TWSBI Eco ve Jinhao x750 kalemlerin artılarını ve eksilerini dilimiz döndüğünce anlatmaya çalıştık. 

Umarım yardımcı olabilmişizdir.
Sevgiler,
Zeynep Yenikalemci
PS: Jinhao için Türkiye fiyatı 50 dolar civarında demişim ama Türk Lirası olacak takdir edersiniz ki. Bir daha çayım olmadan video çekmeyeyim 🙂

34 YORUMLAR

 1. Süper, çok güzeldi Zeynep'cim, kamera arkası görüntüler efsane yine:)) çok faydalı bilgiler, eminim yeni başlayıp dolmakalem edinmek isteyenler çok memnun olmuştur:) sevgiler:)

 2. Çok güzel bir videoydu, eminim daha sonra kullanım, kalemi tutma şekilleri, koruma vs. ile ilgili bilgiler de gelecektir.
  Keşke tanıtımda Pelikan, Sheaffer ve Parker'in de giriş seviyesi kalemleri olsaydı.
  Bir de şu an aklıma geldi bu tanıtımdaki kalemlerle ilgili de bir çekiliş ya da give away mı diyorsunuz, düzenlenir mi acaba?

  • Teşekkürler Sami bey. 5 adet kalem seçmek zorundaydık. Bu sebeple daha çok bulunabilen bu kalemleri seçtik.

   Blogda yapılan giveawaylerin çoğunu ben kendi cebimden karşılıyorum. Ya da bana gelen bir hediyeyi sadece incelemesini yapıp hediye ediyorum tekrar. Böyle bir giveaway yapılması için firmaların da artık bize sponsor olması gerektiğini düşünüyorum. Çünkü ben hem çalışıp, hem bu blogu yürütüp hem de her incelediğim ürünle ilgili çekiliş düzenleyemem takdir edersiniz ki…

 3. Güzel kalemler… 🙂 Pilot Metropolitan kullandığım bir kalem. Videoda bir çok kalem modeli ve markası olduğunu da söylemişsiniz lakin bir tane de Scrikss olsaydı güzel olurdu diye düşünüyorum. Mesela Scrikss 38 Füme kullandığım ve çok hoşuma giden kalemlerden bir tanesi. Yerli bir marka olması, yurt içinde her yerde bu modellere nazaran daha kolay ulaşılabilir olması ve ömür boyu garantisi de önemli bir avantajı bence. Scrikss demişken burada bir tane Heritage incelemesi olsa ne güzel olurdu… 🙂

  • Merhabalar, Scrikss Heritage incelemesi yakın zamanda gelecek. Scrikss 38'e gelince, malumunuz elimde dünya üzerindeki bütün kalemlerin olma imkanı yok. Scrikss 38 de yoktu, bu sebeple incelemeye koymadık. Teşekkürler

  • Heritage incelemesini merakla bekliyorum. Diğer konuda 38 sadece örnekti, videoda herhangi bir Scrikss modeli de olabilirdi. Özellikle Scrikss diye diretmemin sebebi yerli bir marka olması. Gençlik yıllarımda onun yerli bir marka olduğunu bilmiyordum. Hatta daha düne kadar yerli el yapımı dolma kalem üreten zanaatkârlarımızdan da bir haberdim. Bu topraklardaki insanların ürettiği şeyleri daha çok seviyorum. Bu yüzden Scrikss'e hep farklı baktım. 🙂 Çok uzadı işe dönmem lazım. Sağlıcakla kalın.

 4. Dünya kadınlar gününüz kutlu olsun.

  Caran D'ache Dunas isimli bir dolma kalem var, fiyatı bu saydıklarınızın az biraz üzerinde ama doğrusu Safari'den de Metropolitan'dan da daha başarılı buldum.

  • Çok teşekkürler!

   Eminim Caran d'Ache Dunas da çok güzel bir kalemdir ancak daha önceki yorumlarda da belirttiğim gibi, dünyanın bütün kalemlerine sahip olma imkanım yok. Firmalar bu konularda duyarlı olup bize inceleme için ürün gönderirlerse hem onlar karlı çıkar, hem okuyucu karlı çıkar diye düşünüyorum.

 5. Kaweco ve TWSBI gerçekten de kullanımı rahat ve kendilerine ait yazım karakteri olan kalemler, Lamy'lere karşı biraz mesafeliyim, bir türlü ısınamadım:) Çok başarılı ve güzel bir öneri sunumu olmuş, tebrikler.
  İbrahim,

 6. Selam, çok güzel bir video olmuş.
  Bi kaç yıldır internette dolma kalem araştırırken blogunuza denk gelirim. Bu yazıları kimin yazdığını da gördüm bugün 🙂

  Size sorum var aslında. Pilot v pen kullanmıştım ve çok sevmiştim. Uç seçenekleri var mıydı hatırlamıyorum ama ucunu da, mürekkebinin rengini ve akıcılığını da sevmiştim. Kâğıtta akıyordu, garç gurç değildi 🙂
  Sorum şu: pilot v pen gibi bir dolma kalem arıyorum, kullan at değil tabii ki ve başlangıç seviyesi bir kalem. Bir şişe de mürekkep..
  Bir iki sene önce falan bu konuyu araştırırken blogunuza gelmiştim yine ve sanki pilot metropolitan bu özellikte bir kalemdi diye hatırlıyorum, yanlış mı hatırlıyorum yoksa..

  Neyse efendim size iyi çalışmalar dilerim. Hoşçakalın..

  • Zeynep Hanım, bana yardım eder misiniz? Pilot v pen gibi yazan bir dolma kalem söyler misiniz? Bir de mürekkep markası.
   Sizi de sık boğaz ediyorum, lütfen kusura bakmayın. Dolma kalemim geldi de..

  • Zeynep Hanım, bu kalemlerden (veya bunların dışından) pilot v pen'e en yakını hangisi acaba? Yazma kalitesi olarak. Ve v pen'de kullanılan mürekkep hangisi biliyor musunuz?

 7. Zeynep Hanım, başlayalı epey olanlar için de bir video yapar mısınız? Mesela Zeynep Kalemsever'in şimdiye kadar kullandığı TOP10 kalem. Vallahi billahi çok makbule geçer.

 8. Merhaba,
  Ben mimarım. İlk defa bir dolma kalem ve piston aldım kendime; Lamy Safari mat siyah 'F' uçlu. Tasarımı ve tutuşu ayrıca kullanıp atmak yerine doldurulabiliyor olması çok güzel. Yalnız ben kalemi yazmak için değil de genel de eskiz yapmak için ya da ofiste veya şantiyede cebimden çıkarıp paftalara not düşmek/çizim yapmak için aldım. Ancak çizim yaparken biraz kuru gibi geliyor bana. Çizgilerin sonuna doğru silikleştiğini görüyorum. Bu dolmakalemlerle ilgili genel bir durum mudur? Belki bu sorumdan yola çıkarak dolma kalemle eskiz/çizim yapmakla alakalı bir yazı ya da video yapabilirsiniz? Aklıma geldi söylemek istedim.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.